Acı Biberin Faydaları Ve İçerdiği Vitaminler

Bünyeyi koruyan dünyanın en ucuz bitkisel ilacı Acı Biberin Faydaları saymakla bitmez.


Acı biber, yaklaşık 9000 yıl evvelden beri tüketilen ve geleneksel, evrensel ve küresel tüm mutfaklarda yerini almış; Türkiye’de daha çok Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde tüketimi olan bir besindir. Acı biberin ilk olarak; Amerika kıtası üzerinde tohumlanmıştır. Eski zaman uygarlıkları da acı biber tüketimine önem veriyor ve dahası acı biberi bir de ilaç yapımında hammadde olarak kullanmışlardır.

[​IMG]

Acı Biberin Bilinmeyen Faydaları


Acı biberin tüketimi konusunda önemli bir kıstas söz konusu değildir. Dilerseniz çiğ tüketebilir, dilerseniz salatalarınızda çiğ ve karışık kullanabilir, dilerseniz yemeklerinizde kullanabilir ve dilerseniz de yalnızca pişirebilirsiniz.

Acı biber tüketimi her ne koşulda olur ise olsun faydasını kaybetmez ve mutlaka etki eder. Ancak yağ ile birleştirilmesi hususunda kilo almanıza neden olabilir. Unutmayın ki kilo aldıran acı biber değil ona eklediğiniz yağ olur.

Acı Biberdeki Vitaminleri Biliyor Musunuz?


Her derde deva, bilinen en kadir uygarlıkların bile sağlık kürlerinde kullandığı biberin içindeki vitaminler;

 • Vücudun ihtiyacı ile doğru orantılı Mcg folat,
 • K vitamini,
 • E vitamini ve C vitamini,
 • A vitamini ve A vitamini bakımından günlük insan ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde,
 • Kalori bakımında ise; ortalama boydaki bir acı biber için 16 kalori denilebilir.


Acı Biber Zayıflatır mı? Yeşil Acı Biberin Faydaları


 • Vitaminler bakımından zengin olan biberi yukarıda da belirttiğimiz gibi eski dönemlerinde ilaç yapımı için kullanılmakta idi. Vitaminleri tekrarlayacak olur isek; A, K, C, E şeklinde belirtebiliriz.
 • E vitamini bakımında değerlendirilecek olan acı biberin Alzheimer hastalığını önlediği ve cildin genç kalmasını sağladığı söylenebilir. E vitamini cildin ve bedenin dinç olmasını sağlar iken aynı zamanda omega 3 etkisinde olduğu gibi hafıza kuvveti verir ki bu da ilerleyen dönemlerde karşılaşılabilecek hastalıkları önleyici niteliktedir.
 • Göz sağlığınız ile alakalı olarak sorunlar yaşamak istemiyor iseniz aynı şekilde acı biber tüketimine özen göstermeniz gerekir. Acı biber içerisindeki e vitamini sayesinde göz sağlığınızı korur ve gözünüzün görme yetisini kuvvetlendirir. Biberin içerdiği bir diğer vitamin ise A Vitaminidir. Bu vitamin sayesinde; gözlerinizin gece körlüğü yaşaması önlenir.
 • Özellikle kadınların tercih etmedikleri durum olan tırnak kırılması ve saçların cansız görünümü de a vitamini etkisi ile yok edilebilecek sorunlar içerisindedir. Tırnaklarınız güçlenir, kemik sağlığınız bozulmaz, saçlarınız beslenir ve canlı görünür son olarak ise; saçlarınızın uzama hızı artar.
 • Eğer gebelik yaşayan bir anneden söz ediyor isek; mutlaka acı biber tüketimini arttırması gerektiği vurgusunu yapmamız gerekir. A vitamini anne karnında yer alan bebeklerin gelişimlerini düzenler iken ilgili genetik ve farklı hastalıkların anne karnında dahi korumasını gerçekleştirir.
 • B vitaminleri bakımından eksikliklerin yaşanması da aynı şekilde acı biber ile önlenebilir.

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.