Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Ülser hastalığının en ince detaylarını ve ülserin mide çeperinde neden yer ettiğini inceledik.


Eğer mide mukozu üzerindeki oluşmuş yaralar var ise bunun tıbbi adı; ülserdir. Ülser, ilk olarak gastrit şeklinde belirir ve ilerlemesi halinde; ülser olur. Ülserin ilerlemesi ise; mide kanseri olur. Mide kanseri ise; uzunca bir süreci temsil eder. Eğer sizler; gastrit hastalığınızı önleyemedi iseniz yahut da tedaviniz işe yaramadı ise mutlaka ülser konusunda hassas davranmanız gerekir. Ülser, esas olarak erkeklerde çok daha fazla görülebilir. Ve yaş sınırı ise; önceki hastalık durumları göz önünde tutularak bakılır ise; 50 ve üzeri şeklinde ifade edilebilir.

Ülser Midede Neden Oluşur?


Ülserin midede oluşmasındaki ana etkenler şöyle sıralanabilir;

 • Mide bakterileri; bu bakterilerin genel adı Helikobakter Pilori olarak bilinir.
 • Bir diğer etken ise; aşırı yağlı ve aşırı soslu yiyecek tüketimi gibi sebeplerin toplamı olan yanlış beslenmedir.
 • Alkol ve sigara tüketiminiz var ise ve buna ek olarak aşırı olacak şekilde asitli yiyecek ve içecekler tüketiyor iseniz aynı şekilde ülsere yakalama ihtimaliniz yükselir.
 • Bir diğer sebep ise; stres olabilir iken belirtilebilecek sonraki nedenler arasında; kalıtsal faktörler denilen genetik etkiler yer alabilir.
 • Ülsere İyi Gelen Besinler Listesi
 • Ülser tedavinizi doğal yollar ile de desteklemek istiyor iseniz o halde sizin için önerilebilecek besinler;
 • Lifli sayılabilecek gıdalar ile başlar. Bu gıdalar; mide içerisinde bulunan asidin dengelenmesini sağlar iken aynı zamanda sindirim kontrolünüzü de sağlar. Buna örnek olarak tahıl ekmekleri, tahıllı gıdalar ve tahıl makarnaları verilebilir.
 • Et, balık ve tavuk tüketiminiz de gereklidir. Ancak bu tüketimi yapar iken muhakkak; ızgara pişirimini tercih etmenizi öneriyoruz. Sebebi ise; ülserin en büyük düşmanın yağ ve yağlı besinler oluşundan başka bir şey değildir.
 • Sebze tüketimi yapar iken mutlaka püre biçiminde daha farklı ifade ile bebe maması biçiminde tüketimi tercih etmeniz sizin için faydalı olur.
 • Zeytin, ayçiçeği, olgunlaşmış meyveler de yine tüketmeniz gerekenler listesinde yer alır.

Ülsere İyi Gelen K Vitamini Tüketimi


K vitamini içeren gıdaları tüketmeniz sizin açınızdan fazlası ile rahatlama hissini uyandırır. Bu hususta; ıspanak, kuşkonmaz, soya gibi besinleri tüketebilirsiniz. Ancak bu liste içerisinde lahanaya yer yoktur. Nedeni ise; lahananın gaz yapıcı etkisidir. Eğer midenizin içerisine gaz olur ise bu durumda çok daha fazla yanma ve ağrı hissedersiniz. Asitlenmeye başlayan midenizin bu tüketim sebebi ile sindirim hali de yavaşlar.

Ülser Hastaları Neleri Tüketmemelidir?


Ülser hastalığı ile mücadele kimselerin tüketmemeleri gereken doğal besinlerde vardır. Bunlar;
 • Yumurta,
 • Süt ancak tam olarak yağlı sütler,
 • Tavuk kanadı ve aynı şekilde kuyruk yağı ve benzeri hayvansal yağlar,
 • Pastane ürünleri,
 • Sığır eti ve sığır etine benzer yağ taşıyan hayvansal gıdalar, size yarar sağlamaz.

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.