Soya Fasulyesi Faydaları Nelerdir?

Besin Değeri Yüksek Besinler ve Soya Fasulyesi Nasıl Pişirilir?


Soya fasulyesinin esas menşei Çin ve Japonya’dır. Soya fasulyesi içerisinde; E ve K vitaminlerini barındırır iken aynı zamanda B1 ve B2 vitaminlerini de hücre köklerinde taşır. Soya fasulyesi içeriği itibari ile madeni tuz taşır ve kalsiyum ile potasyum bakımından zengindir. Aynı zamanda protein bakımından da zengin olan soya fasulyesinin tüketimi diğer gıdalarda olduğu gibi tam anlamı ile geleneksel yöntemlere dayanır.

Neden Soya Fasulyesi Tüketmeliyim?


Soya fasulyesi tüketmek için neden arıyor iseniz size binlercesinden bahsedebiliriz. Bunlardan birkaçı ise;

  • Kolesterol yüksekliği yaşıyor iseniz tüketeceğiniz soya fasulyesi bu yüksekliği durduracak ve aynı zamanda kolesterol seviyenizi aşağılara çekecektir.
  • Kadınların menopoz dönemlerinde çok fazla salgıladıkları hormonları dengeler ve bu sayede bu dönemin atlatılmasını kolaylaştırır.
  • Soya fasulyesi tüketimini alışkanlık haline getirmiş olan bir bireyin kanser riski taşıma oranı diğer bireylere göre çok daha düşük olur.
  • Kronik hastalıkların tedavisi için de aynı şekilde tüketimi uygun olan soya fasulyesinin; genetik faktörler sebebi ile oluşmaya müsait kalp krizi risklerini de en aza indirme özelliği vardır.
  • Aynı şekilde içerisinde bulunan yağ oranı yok denecek kadar az olduğu için yapılan kilo kontrollerinde de sıkça kullanımı tercih edilen bir bitki halini almıştır. Bugün diyetisyenlerin hastaları için en fazla tercih ettikleri diyet listelerinin başındaki ürün, soya fasulyesidir.
  • İçerisinde barındırdığı yüksek denebilecek derecedeki protein sayesinde; gelişimin çok daha fazla düzenli olabilmesini sağlar. Bu nedenledir ki çocukların tüketimi konusunda mutlaka hassas davranmak gerekir.
  • Bir sonraki faydası ise şeker hastaları içindir ki; şeker hastalarının ciddi ölçüde aradıkları şifa soya fasulyesinde saklıdır.
  • Sıkça zihin yorgunluğu yaşamakta olan bireyler için de önerilen en sağlıklı gıda soya fasulyesi olup; adale ve kasları çalıştırması ile de bilinir.

Soya Fasulyesinin Tüketim Sınırı Var Mı?


Soya fasulyesinin içerisindeki fazlaca protein aşırı tüketimlerin önüne geçilmesi yönünde bazı uyarıları da beraberinde getirir.

Soyanın Yan Etkileri Olur Mu?


Soya fasulyesinin yararları ile zararları arasında birden fazla tıbbi görüşme yapıldı. Ve yararlarının zararlarından ağır bastığı soya fasulyesi için; söylenilen olumsuzlukların mantık çerçevesinde tutulması gerekir. Bu durumda sayılabilecek olumsuzluklar;

  • Bir olumsuzluktan bahsedilecek ise; mutlaka soya fasulyesinin fermante edilip edilmediğine bir dayanak bağlamak gerekir. Eğer fermante edilmiş soya fasulyesi söz konusu ise; o halde sağlık sorunların bahsetmek yerine bu işlenmiş ürünlerin nasıl tüketildiğine bakmak gerekir.
  • Östrojen konusuna gelince ise; soya mamaları içerisinde yer alan östrojenin kadın kanı içerisindeki östrojen ile başa baş olduğunu ve bu şekilde ki mamaların bebeklere verilmesi halinde yaklaşık olarak 5 adet doğum kontrol ilacının bebeğe yedirilmesine denk geldiğinin bilinmesi ve bu doğrultuda hareket edilmesi gerekir.

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.