Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflüden kaçınma yollar, bitkisel tedavileri ve reflüyü azaltan ipuçlarını paylaştık.


Bazı gıdalar, aşırı yemek mide asidi üretimini artırmaktadır. Reflü şikayeti doğru gıdaların seçimi ile azalabilir, mide, yemek borusu arasında ki kısımda bulunan, mide asidinin yemek borusuna çıkmasını engelleyen özofagus kasının zorlanmadan işlevini yerine getirmesinde doğru gıdalarla beslenmek yer almaktadır.

Reflüye kesin çözüm arayanlar için doğru beslenmeden geçtiğini belirtmeliyiz. Reflüsü olanlara tavsiye edilen yiyecekler genellikle sindirimi kolay, aşırı mide asidine neden olmayan besinlerdir. Her insanda sindirim sistemi gıdalara birbirinden farklı tepkiler vermektedir. Kişiler hangi gıdaların reflüyü artırdığını bulmak için kendilerine liste hazırlayabilir.


Reflüsü Olanlar Ne Tüketmelidir?


Bitkisel proteinler yemek borusu ve mide arasında asit geçişini engelleyen özofagus kasını zorlamamaktadır. Kasların fonksiyonlarının da gelişimine katkıda bulunmakta. Yoğurt reflüye iyi gelir mi diyenler için uzmanlardan bilgi alınması gerektiğini belirtmeliyiz.

Hayvansal gıdalardan alınan proteinler yerine protein açısından zengin olan özellikle siyah fasulye, mercimek tüketmek de reflü belirtilerini azaltmaktadır. Siyah fasulye sindirim, genel sağlık için de oldukça önemlidir. Lif, folat ve antioksidan içermektedir.

Doğru Sebze ve Meyveler ile Reflüyü Azaltma Yolları


Beslenme listesinde tam tahıllı gıdalar, lif bakımından zengin sebze, meyveler bulunmalıdır. Reflüye bitkisel çözüm olarak doğru beslenme örnek verilebilir. Lifli gıdalar, sebze ve meyveler mideyi koruyup salgıların da zarar vermesini engelleme işlevi görmektedir.

Elma, muz, şeftali, kavun, armut, çilek reflü diyetlerinde tavsiye edilen meyveler arasında yer almaktadır. Lif açısından zengin olan diğer yiyecekler kepekli tahıllar, esmer pirinç, yulaf ezmesi, makarna türleri beslenmede önem taşımaktadır.

Besin İçeriğine Göre Reflü Diyeti


Domates hariç tüm sebzeler de reflü hastalarının tüketmesi için uygundur. Sebzelerle hazırlanan yemeklerin az yağlı olması, sebzelerin salata şeklinde tüketilecekse salata sosu kullanmamak da tavsiye edilmektedir. Reflü ağrısı nasıl geçer diyenlere doğru beslenme olduğunu söylemeliyiz.

Lahana gibi omega 3 asidi, mineral, vitamin bakımından zengin olan sebzeler reflü tedavisinde yardımcı olabilir. Fırında veya haşlama patates, muz, elma, yağsız kıyma, brokoli, lahana, haşlama tavuk göğsü, beyaz peynir, balık, yumurta akı gibi pek çok besini reflüsü olanlar tüketebilir.

Yazıya Puan Ver:
/5,

    1. sitekin 16 Aralık 2017
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.