Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide Bulantısı sebepleri ve iyi gelen kürleri, bitkileri ve karışımları listeledik.


Mide bulantısı dediğimiz rahatsızlık bugün her ne kadar ciddiye alınmasa da üç kişiden ikisinde görülmektedir. Ve bu mide bulantıları düşünüldüğü kadar masum olmayıp mutlaka altında bir hastalığın habercisi olur. Mide bulantısının sonu büyük çoğunluk ile istifra etmek olur ki bu da zorlu bir sürecin habercisidir.

Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?


Mide kaslarının kasılması neticesinde mide içerisinde sıvı ve katı olarak mevcut bulunan yiyeceklerin tamamı oral yol ile tekrar dışarı çıkar. Ancak dışarı çıkması esnasında boğazı zorlar ve mide rahatsızlığının yanı sıra bir de boğaz ağrısı ve tahrişi gözlemlenir. Bu mide bulantısının çeşitli tıbbi tedavileri vardır. Ancak tıbbi ve kimyasal yollara başvurmayı tercih etmiyor iseniz ve bu durumun giderilmesi adına farklı yöntemler arıyor iseniz alternatif tıbbı bir köşeye atmayın.

Mide Bulantısına karşı Su İçmek


Yiyeceklere geçmeden önce suyun mide bulantısına olan etkisinden bahsetmek istiyoruz. Eğer mideniz bulanıyor ise yahut da durumunuz istifra sonrası bir hali teşkil ediyor ise o halde midenizin büyük bir su kaybı yaşadığını gözden kaçırmamalısınız. Ve bu su kaybının daha fazla bulantıya yol açmaması için mutlaka sıvı tüketiminizi arttırmalısınız. Ancak tükettiğiniz suyun bu aşamada çok sıcak ve çok soğuk olmamasına özen göstermeniz gerekir. Aksi halde daha fazla mide sorunu oluşturabilir.

Nane Limon Tüketimi


Mide bulantısından bahsediliyor ise akla ilk gelen ikili zaten nane limondur. Nane limonu bu aşamada dilerseniz içebilir, dilerseniz de koklayabilirsiniz. İçmek tabi ki daha etkilidir ancak içemeyecek durumda iseniz o halde koklamanız da size bir müddet iyi hissettirebilir. Nane limon tüketimini gerçekleştirir iken; nane ve limonu kaynatabilir yahut da ağrı ayrı olacak şekilde ilk olarak taze naneyi çiğneyebilirsiniz.

Zencefil Tüketimi


Zencefil koklamak veya ek olarak zencefil çayını içmek mide bulantısını bastıran bir yöntem olup; tıp dünyasında da tercih edilmesi gerektiği yönünde hekimler vurgu yaparlar. Zencefil çayı yapacak iseniz mutlaka taze zencefili tercih etmelisiniz. Çayın yapılışı ise yalnızca zencefili dilimlemek ve çay şeklinde demlemektir.

Elma Tüketimi


Elma yemeniz midenizde oluşan bulantının giderilmesini sağlar. Ancak elma mide bulantınsın bir tedavisini gerçekleştirmez. Burada önemli olan; midenizin bulandığı sırada ekşi ve sert olmak üzere dilimlere ayrılmış genellikle yeşil almayı tüketmeyi tercih etmek olmalıdır. Elma tüketimi sonucunda mide bulantınızı rahatladığını görürsünüz ve beraberinde de size bir rahatlık hissi verir.

Yoğurt Mideye İyi Gelir Mi?


Yoğurt tüketimi mide bulantısını bastırabilir ancak burada önemli görülen şey bulantınızın nedenidir. Yani midenizin bulanmansa sebep gebelik mi, hastalık mı? Eğer hastalıksa ve bu hastalık kemoterapi etkisi ile bulantıya yol açtı ise; yoğurt tüketimi hem kaybettiğiniz enerjiniz için hem de bulantınız için size dost olabilecektir. Bunu düzenli bir tedavi şeklinde dahi uygulayabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver:
/5,

    1. meryemgunes 21 Haziran 2017
      Nane limon ve zencefil'i duymuştum ama yoğurt ve elmayı ilk kez duydum güzel yazı olmuş ilaç içerek bu sorunu aşmak en son istediğim şey.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.