Hurmanın Faydaları Ve Besin Değeri

Hurma meyvesi hakkında bilinmeyen gerçekler ve günlük hurma tüketimi miktarı.


Ramazan sofralarının bir vazgeçilmezi olarak hurmadan söz edilmesi aslında diğer aylarda hurmanın içerisindeki zengin kaynaklardan mahrum kalındığının bir göstergesidir. Hurma, yılın her günü tüketilmesi gereken ve içerisinde insan bedeni açısından herhangi bir zarar teşkil etmeyen maddenin yokluğu ile bilinen nadir besinlerden biridir. Hurmanın besin değerlerinden söz edecek olur isek; magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum şeklinde uzunca bir sıralama yapmamız gerekir.

Hurmanın Bilinen Faydaları Nelerdir?


Hurmanın tüm faydaları bugün dahi henüz bilinmiyor olsa da bilinen faydaları bile sayılamayacak kadar çoktur. Şimdi, bunlardan biraz bahsedelim. Hurma;
  • Hurma içerisinde 15 farklı vitamin ve mineral barındırmaktadır. Bu vitamin ve mineraller; B vitaminleri A vitaminleri şeklinde farklı olarak sayılabilir.
  • İnsan sağlığının bozulmaması ve sürekli dinç kalan bir beden için de hurma tüketimini gerçekleştirmek gerekir. Hurma içerisindeki lifler ve şekerleri ile insan hafızasını güçlendirmeyi ve bedeninin dinç kalmasını sağlayabilen sayılı bir besindir.
  • Hurma tüketimi öncesindeki hafıza durumunuz ile hurma tüketimi sonrasındaki hafıza durumunuz arasında ciddi farklılıklar vardır. Bu farklılıkların esaslı nedeni hurma içerisinde bulunan su ve şeker karışımıdır ki bu bildiğimiz şekerler gibi etki etmez. Ciddi bir hafıza düzenleyici olup; dikkat dağınıklığı yaşayan bireylere tüketimi hekimler tarafından önerilmektedir.
  • ·Beta – karoten ile hafıza kayıplarının durdurulması da söz konusudur. Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin en aza indirgenmesi de hurma tüketiminden geçer ki hurma az öncede belirttiğimiz gibi beyne yeterli ölçüde şeker ve su miktarının girmesine destek olur. Ancak tabi ki tek başına yeterli değildir, bunu da karıştırmamak gerekir.

Kanser Önleme Yöntemi Hurma Tüketimi


Kanser; en zorlu süreçleri içerisinde barındıran özellikle de çağımızın en başa bela hastalığı konumundadır. Yalnızca ilaçlar ile önleme ve tedavi yoluna gitmeyi denemek yerine doğadan da faydalanmalı ve mutlaka kanser önleyici bir besin olarak hurma tüketimi arttırma yoluna gidilmelidir. Yapılan araştırmalara göre; hurma tüketen bir birey ile hurma tüketmeyen bir bireyin kanser ile mücadelesi arasında yüzdelik dilimler ile ifade edilebilecek kadar farklılıklar vardır. Hurma içerisinde yer alan kanser düşmanı besin; yüksek liftir. Arap ülkelerine bakıldığında kansere yakalanma ve kanser sebebi ile hayata veda etme oranı; hurma üretimi açısından elverişli olmayan bölgelere göre çok daha azdır. Hurmanın içerisinde buluna lifler özellikle; göğüs kanseri, kolon kanseri rahim kanseri risklerini yok ediyor.

Doğumunuzu Hurma İle Kolaylaştırın


Bu durum 1400 sene evveline dayanır ki Hz. Meryem’in doğum kolaylaştırması açısından hurma tüketmesinin Allah tarafından vahi edildiği bilinir. Hurma; rahim kaslarını kuvvetlendirir iken defne tohumu ile karıştırılması sureti ile bir kadına doğumdan birkaç gün öncesinde tükettirilir ise o halde o kadının doğumunun kolaylaştığı ve doğum sancılarını çekmediği gözlemlenir.

Yazıya Puan Ver:
/5,

    1. Serra 19 Haziran 2017
      Yararları saymakla bitmez elbette ama glisemik indeksi yüksek olan meyvelerden olduğundan diyet yapanlara kana çabuk karışıp direk zor yakılabilen yağa dönüştüğü için pek önerilmiyor sanki
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.