Gluten Nedir, Zararları Nelerdir ?

Glutene Nasıl Dikkat Edilir, Nasıl Anlaşılır?


Gluten özellikle buğday başta olmak üzere arpa, çavdar, yulaf gibi birçok tahıl grubunun içinde olan ve protein grubunda yer alan bir maddedir.
  • Gluten ağsı özelliği ile özellikle ekmek yapımında hamuru birleştiren, kabarmasını sağlayan ve güçlü olması için gerekli bir yapı oluşturur.
  • Ayrıca raf ömrünü uzatıcı özelliği ile birçok hazır gıdada katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Glutenin Zararları Nelerdir?


Gluten protein yapısında olduğu için ve özellikle tahıl grubu gibi besleyici ve muhakkak tüketilmesi gereken ürünlerin içinde yer aldığı için sağlıklı insanlar için sakıncalı bir madde değildir.

Ancak bazı insanların bağırsakları glutene karşı sağlıklı insan gibi yanıt veremez ve sindirimini gerçekleştiremez. Çünkü bu insanlarda gluteni sindirecek enzim ya hiç yoktur ya da iyi çalışmıyordur.

Bu yüzden gluten sadece bu kişiler için yani;
  • Çölyak,
  • Gluten alerjisi
  • Gluten intoleransı vb. olan kişiler için zararlıdır. Ve diyetten tamamen çıkartılması gerekir.

Bu hastalıklara sahip bireylerin tüketeceği her glutenli ürün sindirime uğrayamayacağı için vücutta birikerek bireylere zarar vermeye başlar.

Glutene Nasıl Dikkat Edilir?


Glutene karşı hassasiyeti olan ve asla tüketmemesi gereken kişiler öncelikle etiket okumayı iyi bilmelidir.Tüm paketli ürünlerde gluten içermez, gluten free gibi yazılan ve amblemlerin bulunması gerektiğine dikkat etmelidir. Aksi halde bunların olmadığı hiçbir paketli ürün tüketilmemelidir.

Sadece özel satılan glutensiz ekmekler tüketilmelidir. Yada kişiler kendileri evde mısır unu, glutensiz un veya karabuğday unundan yapılmış ekmekleri tüketmelidir. Bunlar dışında piyasadaki hiçbir unlu mamül ve ekmekler tüketilmemelidir.


Gluten Nelerde Bulunur?


Glutene dikkat etmek için bulgur pilavı asla tüketilmemeli bunun yerine pirinç pilavı tüketilmelidir. Sakız, çikolata, puding, pasta, sirke, dışarıdaki et yemekleri gibi birçok üründe gluten bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmeli glutensiz üretilen çikolata, puding, sakız ve makarnalar tüketilmelidir.

Gluten tüketmemesi gereken kişilerin evde bıçaklarından ekmek kesme tahtalarına kadar her şey ayrı olmalıdır. Mesela aynı bıçakla hem normal ekmek hem de glutensiz ekmek kesilmemelidir. Hazır şarküteri ürünleri içerdikleri katkı maddelerinden dolayı tercih edilmemelidir. Pirinç, pirinç unu mutfakta ana malzemeler olarak kullanılmalıdır.

Serap Gündoğdu bunu beğendi.
Yazıya Puan Ver:
/5,

    1. Serap Gündoğdu 10 Ekim 2017
      Gluten kesinlikle çiftçilerimiz tarafından önem verilmesi ve dikkate alınması gereken bir konu. Söylediğiniz ve anlattığını her şey çok doğru bize de bilinçli tüketici olarak görevle düşüyor elbette. Marketlerde sorgusuz sualsiz ürünleri almaya devam ettikçe ne yediğimizi içeriğini asla öğrenemeyecek ve hakkımız olan temiz besin'e asla ulaşamayacağız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.