Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Midenin iç kısmındaki mukoza tabakasının iltihaplanması ile meydana gelen gastrit'in sebepleri.


Mide zarı üzerinde iltihaplanma yaşadı iseniz o halde sizi bekleyen mide ekşimesi, mide yanması ve mide şişmesi gibi durumlar olur. Gastrit hastalığı yaşayan kimselerin mutlaka asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları gerekir ve bununla birlikte aşırı sıcak ve aşırı soğuk gıda tüketimini gerçekleştirmemeleri gerekir. Eğer hasta kimseler gastrit sorununu ciddiye almazlar ise o halde diğer bir sorun ile karşılaşacaklarını bilmeleri gerekir. Ancak gastritin bir sonraki aşaması ülserdir ve ülser gastrit gibi yalnızca rahatsızlık verici değildir. Mideniz büyük ve ciddi yaraların oluşması söz konusu olur.

Gastrit Neden Olur?


Gastrit kendiliğinden oluşan bir hastalık değildir. Oluşma sebepleri genellikle;
 • Mide mukozu bakterileri,
 • Aşırı alkol tüketimi,
 • Aşırı asitli içecek tüketimi,
 • Pernisiyöz anemi; bu aslında B12 vitamininin vücutta eritilmesini sağlayan çalışma sisteminde oluşan aksaklık sebebi ile gastrit oluşma sürecinin ifadesidir.
 • Safra sebebi ile midenin yaşadığı olumsuz süreçler, şeklinde sayılabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; gastrit, ülser ve sonrasındaki aşama kansere dahi ilerleyebilir.

Karambol Tohumları Gastrite İyi Gelir Mi?


Doğal antasit gastrit için en fazla ihtiyaç duyulan tedaviyi üstlenir. Bu sebep ile; karambol tohumlarının mutlak zencefil ve siyah tuz ile harmanlanmış halinin bir çay gibi demlenmesi gerekir. Bu demleme işlemi sonrasında ise; gün içerisinde 2 ile 3 kaşık şekilde değişiklik göstermek üzere tüketimi gerçekleştirin. Ancak çayı demledikten sonra mutlaka soğuması için geçmesi gereken süreyi beklemenizi öneriyoruz. Aksi halde sıcak karambol tohumu çayının etkisini göremeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra zencefil tüketemiyor yada siyah tuz bulma konusunda zorluk yaşıyor iseniz; karambol tohumlarını ayran ile birlikte de tüketebilirsiniz. Bu hususta ayran ile bir tutam tohumun karıştırılması gerekir ve sonrasında aynı şekilde demleme yapar gibi karışmasını beklemeniz gerekir.

Zencefil İle Gastrit Tedavisi


Gastrit sebebi ile çok daha fazla belirginleşmeye başlayan hazımsızlık sorunu, şişkinlik sorunlarının çözümü için zencefil tüketmek gerekir. Zencefil zaten binlerce hastalık için şifa sağlar iken gastrit için de içerisindeki ciddi mucizeleri sizlere sunar. Bu bağlamda içerisindeki; anti bakteriyeller ve anti enflamatuarlar sayesinde gastrit tedavisinde ciddi sonuçlar sunar. Zencefil çayının hazırlanışı ise;

 • Taze zencefillerinizi doğrayın ve ölçüsü denk gelecek şekilde karıştırın. Sonrasında ise kaynatın ve kaynamaya başladıktan sonra altını kapatıp; soğumasını bekleyin. Çayınız soğuduktan sonra ise mutlaka bir tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı gün içerisinde iki kez ve yaklaşık olarak da 2 ile 3 hafta aralığında tüketir iseniz; gastritinizin rahatladığını göreceksiniz.
 • Eğer zencefili çay olarak tüketemiyor iseniz o halde zencefil köklerini alıp iyice temizledikten sonra çiğneyerek tüketebilirsiniz.
 • Tüm bunların yanı sıra eğer yüksek tansiyon ile gastriti bir arada yaşıyor iseniz; zencefilli çay tüketiminden kan değerlerinizde oluşabilecekler sebebi ile uzak durmanız gerekir. Bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver:
/5,

  1. Şenay Orkan 15 Haziran 2017
   oldukça güzel bi yazı olmuş peki benim gibi kronik gastrit hastalarına gaviscon dışında önerebileceğiniz bitkisel neler var acaba? sorum ileri derecede olanlar için teşekkürler
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.