Yaz Ayları Öncesi 10 Günlük Şok Ayurveda Diyeti

Özlem Bulut tarafından Özlem Bulut'un Bloğu'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 4810

Merhaba Ben Özlem, buradan beğendiğim ve son zamanlarda denediğim bazı özel diyetleri paylaşacağım. Özellikle doğal şifa sistemi olan Ayurveda 'dan bahsetmek istiyorum.

Ayurveda, kökeni Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanan 5,000 yıllık bir doğal şifa sistemi olup, insanoğluna beşeri potansiyelinin üst sınırını gerçekleştirirken, her yönden dengede ve zinde kalmasına yardımcı olan bir bilgelikler bütünüdür.

[​IMG]

Ayurveda kadim bir lisan olan sanskritçe bir kelime olup, kelime anlamı olarak ‘Yaşam Bilimi’ manasına gelmektedir.

Ayurveda’nın amacı; kişinin doğuştan sahip olduğu Bünye Tipi’ni ( Beden ve Zihin birleşimi neticesinde oluşan fıtrat =dosha) belirleyerek, bu doğrultuda hayat boyu dengede kalmasını sağlayacak olan;

 • İdeal Gıda Seçimleri
 • Baharat Kullanımları
 • Beslenme Tarzı
 • Yemek Pişirme Şekilleri
 • Kadim Nefes Teknikleri
 • Meditasyon Teknikleri
 • Aromaterapi
 • Masaj Teknikleri
 • Fiziksel Aktivite
 • Müzik Alternatifleri
 • Gündelik Rutinler
 • Mevsimsel Rutinler
vb. bilgiler doğrultusunda kişilerin genel sağlık, zindelik ve esenlik haline olumlu ivme kazandırarak, yaşamda daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı, daha yaratıcı olmamızı sağlayan hakiki harmoniyi yaratmaktır.

[​IMG]

Ayurveda’nın başlıca hedefi öncelikle kişinin ideal bünye tipini tespit etmek (dosha’sını) ve herhangibir dengesizlik durumunda, dengesizliğin haberini veren belirtilerin kaynağını bularak, dengenin tekrar kurulması üzere geniş kapsamlı önerilerde bulunmaktır.


Ayurveda insanı bir bütün olarak ele alır. Beden-ruh-ve zihin... Eğer bu bütünlük bozulursa, kendimizle barışıklığımız gider ve hastalıklar da böyle oluşur; Ayurveda bizi kendimizle barıştırma halidir. Ayurveda felsefesine göre; dünyadaki her şey 5 unsurun (element) kombinsyonuyla oluşmuştur. Bunlar: Boşluk-hava-su-ateş ve topraktır.

[​IMG]

Bu beş unsurun insan bedeninde, zihninde ve ruhunda var olduğuna inanılır: Boşluk = duyma hava = dokunma, ateş = görme, su =tat alma, toprak = koku.

Bu bize beş duyu organımızı anımsatmaktadır. Eğer 5 duyu organımızdan birini yitirirsek denge kaybına uğradığımız herkes tarafından kabul görmektedir.

Ayurvedik Yaşam Tarzı özetle bilincimizi yükselten, genel sağlık halimize olumlu ivme kazandıran, yaşlanmayı geciktiren, gıda seçimi, aromaterapi ve sportif aktivitelerimize yön verme gibi faydalarının yanısıra genel olarak yaşam kalitemizi yükselterek daha mutlu, daha huzurlu ve daha tatminkar olmamızı sağlayan etkileri barındırır.

[​IMG]

Bu açıklamadan anlaşıldığı üzere sadece hastalık iyileştirme sisteminden ibaret olmayan Ayurveda için ‘Önleyici Tıp’ (Preventive Medicine) ya da ‘Koruyucu Tıp’ terimleri de kullanılmaktadır. Ayurvedik yaklaşımı ve bilinci anlayıp tercihimizi kesinlikle bu verimli ve olumlu yaşam tarzına çevirmek eminim hepimizi daha olumlu, sağlıklı ve dirençli birer bireye dönüştürecektir. Özellik diyet çeşitleri üzerine yaptığım araştırmalar ve uyguladığım perhizler sonucu kesinlikle Ayurveda Diyet listesini öneriyorum. Biraz meşakatli biraz uzun süreli fakat diyet' e bağlı kaldığınızda ve doğru şekilde uyguladığınızda kesinlikle güzel sonuçlar alacağınızı garanti ederim...

* Umarım toparladığım araştırmamı ve yazımı beğenmişsinizdir. Yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum...

Sevgiler Ö.B1. GÜN

Sabah : 7:30

1 bardak ılık su + 5- 6 damla limon + ½ tatlı kaşığı bal. Ayurvedik gıda takviyenizi ballı-limonlu su ile içip üzerine bir fincan sıcak su içiniz.

Kahvaltı : 8:00 (20 -30 dakika sonra)

1 dilim kızarmış kepek ekmeği +1 dilim az yağlı dil peyniri (mozarella-lor-çökelek ) + 2 adet hafif acı sivribiber + 4- 5 adet sıcak sudan geçirilmiş zeytin.

Ara öğün :

3 esmer kuru kayısı

Öğle Yemeği : 13:00

Tavuk ızgara (derisiz) + yeşil salata (marul, roka, tere, maydanoz gibi) +1 çay bardağı diyet yoğurt.

İkindi : 15:00

Meyve, yeşil elma 1 adet / armut 1 adet / kivi 1 adet / ayva 1/2 adet / greyfurt ½ adet veya 1 avuç hamimsi, sert, diri kütür kayısı / nektari / şeftali / çilek / vişne / erik / kiraz / mürdüm eriği gibi. 17:00: 3 ceviz içi 18:30: Ayurvedik gıda takviyenizi ılık su ile içip üzerine bir fincan sıcak su içiniz.

Akşam Yemeği : 19:00

Gece mayalı gıda yok (Yoğurt, peynir gibi) Güveçte etsiz domatesli türlü + yeşil salata + 2 dilim kepekli ekmek (Tercihen kızarmış)

Gece : 21:00

2 adet meyve

NOT 1: Ayurvedik ilaçlar önerildi ise; yemeklerden 30 dk önce ılık bir su ile içilmeli ardından 1 fincan sıcak su içilmelidir.

NOT 2: Belirtilen saatler öğünler için önerilen rutin saatlerdir.


2. GÜN

Sabah : 7:30

1 bardak ılık ballı limonlu su, 20 -30 dakika sonra kahvaltı. Kahvaltı: 1 fincan diyet süt + 4- 5 kaşık sade yulaf ezmesi.

Ara öğün :

1 meyve (listeden sert-diri- kütür fazla şekerlenmemiş, çok soğuk yenmeyecek.)

Öğle Yemeği : 13:00

Soya kıymalı lahana kapuskası veya ıspanak - semizotu – taze fasulye + light yoğurt (yarım kase) + bol yeşil salata. İkindi: 15:00 1 meyve (listeden sert- diri- kütür fazla şekerlenmemiş, çok soğuk yenmeyecek). 17:00: 1 dilim kepek ekmeği + 2 tatlı kaşığı şekersiz marmelat.


Akşam Yemeği : 19:00

Balık Izgara (derisiz) + yeşil salata + sebze sote (brokoli, taze fasulye, ıspanak, kabak, bezelye, patlıcan, bürüksel lahanası.)

Gece :

1 adet meyve + 1 çay bardağı dolusu beyaz leblebi (tuzsuz)


3. GÜN (Sulu Diyet 'e Başlangıç)

Sabah : 7:30

Ballı limonlu su, 20- 30 dakika sonra kahvaltı. Kahvaltı: Az şekerli (4- 5 kuru üzümle tatlandırmak daha uygundur) kabuk tarçınlı karanfilli elma kompostosu (kabuklarıyla beraber).

Ara öğün :

1 kase az şekerli komposto içilecek.

Öğle Yemeği :

1 kase sebze çorba ( az sıvı yağlı ) + 1 bardak ayran (light yoğurt ile). İkindi: 15:00 1 kase az şekerli komposto + 1 bardak ayran (light). 17:00: 1 kase az şekerli komposto.

Akşam Yemeği : 19:00

Etsiz sulu sebze yemeği veya çorba + 1 kase komposto.

Gece : 1 kase az şekerli komposto.4. GÜN

Sabah : 7:30

Ballı limonlu su, 20- 30 dakika sonra kahvaltı. Kahvaltı: 1 dilim kızarmış kepek ekmeği + zeytin (5- 6 adet sıcak sudan geçirilmiş) + yeşillik + 2- 3 adet hafif acı sivri biber + 1 tatlı kaşığı diyet kuşburnu marmelatı.

Ara öğün :

3 esmer kuru kayısı + 4 kabuksuz badem.

Öğle yemeği :

Etsiz taze fasulye + cacık (bol dereotlu) – 4 kaşık light yoğurt ile + yeşil salata. İkindi: 15:00 1 adet meyve + 1 parmak dil peyniri. 17:00: 3 ceviz içi.

Akşam yemeği : (Gece yoğurt ve peynir yok.) Balık ızgara (1 orta boy) yeşil salata + salatalık (kabuklu).

Gece: 2 meyve.


5. GÜN


Sabah : 7:30

Ballı limonlu su, 20- 30 dakika sonra kahvaltı. Kahvaltı: 2 dilim ince kepek ekmeği + 2 dilim dil peyniri + mozarella veya çorba kaşığı lor - çökelek + yeşillikten (tost yağsız).

Ara öğün :

3 esmer kuru kayısı. Öğle Yemeği: Omlet (3 yumurta beyazı + 1 yumurta sarısı ile yapılmış sebzeli taze soğanlı omlet), ıspanaklı, pazılı veya mevsim sebzeleriyle + maydanoz ve dereotlu + yeşil salata.

Öğle yemeği: 15:00

1 bardak ayran (light).

17:00

1 bardak greyfurt suyu veya 1 yeşil elma (kabuklu).

Akşam yemeği : 19:00

Mayalı gıda yok. Akşam Yemeği: Sebze yemeği (etsiz semizotu yemeği) + yeşil salata + 4- 5 kaşık kepekli makarna.

Gece : 1 adet meyve.


6. GÜN

Sabah : 7:30

Ballı limonlu su, 20- 30 dakika sonra kahvaltı. Kahvaltı: 2 adet meyveden meyve salatası, üzerine 2 tatlı kaşığı silme fındık rendesi + tarçın.

Ara öğün :

1 saat sonra 1 bardak ılık light süt.

Öğle yemeği :

Tavuk sote (mantarlı sebzeli) + yeşil salata + salatalık. İkindi: 15:00 1 bardak ayran + 1 meyve. 17:00: 3 esmer kuru kayısı.

Akşam yemeği :

Tek yufkadan kabaklı teflon tavada börek + yeşil salata.

Gece :

Yemekten 1,5 saat sonra 1 meyve.


7.GÜN

Sabah : 7:30

Ballı limonlu su, 20- 30 dakika sonra kahvaltı. Kahvaltı: 2 dilim kepek ekmeği kızarmış + sıcak sudan geçirilmiş 6-7 adet zeytin + yeşillik + 3-4 adet yeşil sivri biber.

Ara öğün :

1 meyve.

Öğle yemeği :

Etsiz türlü yemeği + 1 kase light yoğurt + salata. İkindi: 15 :00 1 meyve 17:00: 1 dilim ekmek + 2 tatlı kaşığı marmelat.

Akşam yemeği :

Yoğurt ve peynir yok. Balık ızgara (1 orta boy) + yeşil salata + zeytinyağlı enginar + bakla veya kabak + taze fasulye (patates, havuç yok).

Gece :


2 adet meyve (biri kivi olacak).


8. GÜN

Sabah: 7:30

Ballı limonlu su. Kahvaltı: 2 parmak yağsız light peynir + 2 dilim kepekli ekmek (tost yapılacak). Ara: 1 avuç sert çilek veya diri meyve.

Öğle Yemeği :

Zeytinyağlı barbunya (4- 5 kaşık) + 1 dilim kepekli ekmek + yeşil salata.

Ara öğün : 15 :00

1 adet yeşil elma. 17:00: 1 parmak light dil peynir.

Akşam yemeği :

1 kase mevsim sebzeleri ile yapılmış çorba + 2 - 3 kaşık kepekli makarna + yeşil salata.

Gece :

2 adet meyve.


9. GÜN

Sabah : 7:30

Ballı limonlu su. Kahvaltı: 1 dilim kepekli ekmek + 1 dilim dil peyniri +3- 4 adet siyah zeytin. Ara: 1 bardak ayran + 2 esmer kuru kayısı.

Öğle yemeği :

Zeytinyağlı taze fasulye + 2 ince dilim ekmek + çoban salata.

İkindi : 15 :00

1/ 2 adet simit + bitki çayı. 17:00: 1 adet meyve.

Akşam Yemeği :

Izgara balık + roka - marul – semizotu salata.

Gece :

1 adet meyve.


10.GÜN

Sabah : 7:30

Ballı limonlu su. Kahvaltı: 2 dilim kızarmış ekmek + 1 dilim dil peyniri, mozarella + 1 tatlı kaşığı diyet kuşburnu marmelatı.

Ara öğün :

1 adet meyve.

Öğlen yemeği :

Etsiz türlü +1 kase cacık + 1 dilim ekmek.

Ara öğün :

15 :00 1 bardak ayran. 17:00: 3 esmer kuru kayısı + 4 kabuksuz badem.

Akşam yemeği :

Tavuk şiş + sebze garnitür (bol kabaklı).

Gece :

2 adet meyve.
 • selinna
 • Şenay Orkan
 • Özlem Bulut
 • nazenin
 • Serra
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.