Vejeteryan Beslenmeye Uygun Diyet

Styks tarafından Styks's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 2326

Et ve et ürünlerini tüketmeye karşı olan vejeteryanlar beslenmelerini ağırlık sebze ve karbonhidratlarla sürdürürken karbonhidrat alımlarını dengeleyemedikleri durumlarda kilo almaya yatkın yapıdalardır.Protein tüketmedikleri için beslenme düzenlerinde çabuk sindirilen kalitesi karbonhidratlara yönelmeleri kilo alımı ile sonuçlanmaktadır. Daha önce ki yazılarımızdan bildiğiniz üzere protein sindirimi sırasında ekstra enerji ortaya çıkarttığından hem uzun süreli doygunluk hissi yaratır hem de sindirimi sırasında kalori yakılmasına olanak sunar.Ancak vejeteryan olan bireylerde bu durum yaşanmadığından doğru bir beslenme düzenini sürdürmemeleri normal beslenme düzeni sürdüren kişilere oranla çok daha hızlı gerçekleşebilir.

Vejeteryanların kilo problemi yaşamaları durumunda herkese uygun olan diyet listelerini ve zayıflama programlarını sürdürmeleri mümkün olmadığından , diyet yaparken hangi yiyecekleri tercih edecekleri konusunda tereddütte kalabilirler. Vejeteryan beslenenlerin diyet yaparken yüksek protein içerikli sebzeleri ve yeşillikleri tüketmeleri gerekmektedir.Vücuda protein girmemesi dolayısıyla özellikle protein oranının yüksek olduğu sebzelerin diyette mutlaka bulunması gerekir.

Vejeteryanlığı tercih eden bireyler tercihlerine göre farklı beslenme türlerine yönelebilmektedirler.

· Bitkisel besinlerin yanında hayvansal temelli süt ve süt ürünlerini ( yoğurt , peynir ) tüketen lakto vejeteryanlık

· Bitkisel ürünlerin yanında et ve süt hariç olmak üzere yumurta da tüketen Ova vejeteryanlık

· Herhangi bir hayvansal gıda tüketmeyip hayvanların ürettiği süt ve yumurta gibi ürünleri de bitkisel gıdalarında yanında tüketen lakto-ova vejeteryanlık

· Kırmızı et yemeden biktkisel ürünlerin yanından kümes hayvanlarının etini tüketen polo vejeteryanlık

· Bitkisel ürünlerle beraber su ürünü canlıları tüketen pesko vejeteryanlık

· Kırmızı eti tüketmeyip hem kümes hem su canlılarını tüketen ayrıca bu hayvanlardan elde edilen süt peynir yoğurt hayvansal yağları da yiyen semi vejeteryanlık

· Et ve hayvanlardan elde edilen herhangi bir besin maddesini tüketmeyip sadece bitkisel ürünlerle beslenen veganizm

olmak üzere birkaç çeşit vejeteryan beslenme yöntemi bulunmaktadır.

Bir vejeteryanın diyet listesi ne tür bir vejeteryan beslenme düzenine göre yaşıyorsa ona göre özel olarak düzenlenmelidir.Bu nedenle bir diyetisyenden destek alınması önerilmektedir.

Vejeteryan diyetiniz boyunca dikkat etmeniz ve diyetinizde mutlaka yer vermeniz gereken içerikleri bulunur.

Proteinlerin vücudunun yapı taşı olması sebebiyle yeterli tüketilmemesi durumunda gün içinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi elde edememe durumu yaşayabilirsiniz. Vejeteryansanız protein içeriğinin yüksek olduğu bitkisel gıdalara diyetinizde mutlaka yer vermelisiniz. Semiz otu , soya fasulyesi ve kereviz bu gıdaların başında gelmektedir.

Süt ürünlerini tüketmeyen vejeteryanların kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri besin maddelerine yönelmeleri gerekmektedir.Kemiklerin sağlıklı kalması ve kalsiyum eksikliğinde yaşanan bir çok hastalığın önüne geçebilmek için brokoli , ıspanak , soya fasulyesi tüketmelidirler.

Kırmızı etten tüketimi ile elde edilebilen demiri almak için vejeteryan diyetiniz boyunca kurutulmuş meyve , ıspanak ve taze fasulye tüketilmesi gerekmektedir.

Diyet listesini oluştururken bu maddelerin olmazsa olmaz olduğunun altınız çizmek isteriz.

Belirttiğimiz gibi vejeteryan beslenme türüne göre diyet listenizin özel oluşturulması daha etkili bir diyet sürdürmenize yardımcı olacaktır.Ancak örnek olması için vejeteryan beslenmeye uygun diyet listemizden faydalanabilir ve yemediğiniz hayvanların ürettiği ürünlerin yerine muadillerini koyarak bu listeye uygun diyet yapabilirsiniz.

Kahvaltı Öğünü

· 1 dilim yağsız beyaz peynir

· 6 adet zeytin

· 1 haşlanmış yumurta

· Taze mevsim sebzelerinden yapılmış salata

· İki dilim tam buğday ekmeği


Öğle Öğünü

· Lahana çorbası

· 1 kase yoğurt

· Domates , salatalık ve maruldan yapılan yağsız salata

Akşam Öğünü

· Taze fasulye

· 2 kaşık bulgur pilavı

· Sebzeli salata

· 1 kase yoğurt


Ara öğünlerde diyetinizi desteklemek için yeşil çayyada ödem attırıcı bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.Özellikle öğle saati yiyeceğiniz ara öğünlerde salata yapabilir yada sadece salatalık tüketebilirsiniz.

Diyetinizde özellikle sıvı gıda alımına yönelmeniz hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır.Egzersiz programı ile sürdüreceğiniz bir diyet daha etkili kilo vermenize yardımcı olur. Şekerli ve ünlü gıdalar yerine sebzeye yönelmelisiniz. Tüketeceğiniz karbonhidratların tam buğday unu ile yapılmış olmasını tercih etmeniz kilo verişini hızlandıracaktır.
  • Şenay Orkan
  • diyetisyenaysetugbasengel
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.