Rezene Çayı İle Yağlarınızdan Kurtulun

seda özyurt tarafından seda özyurt's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 4935

Kilo vermek ve kilolu olmak aslında birbiri ile bağlantılı konular. Bu konular birbiri gibi zor olan konularda aynı zamanda. Kilolu olmaz zaten yeterince zor lakin kilo vermek daha zor. Aslında doğru bilinen yanlışlara sapılmadığı sürece kilo vermek çok da zor değildir. Günümüzde pek çok kişi kilo vermiş ve sağlıklı hayatlarına kavuşmuştur. En önemli olan ve kesinlikle unutmamanız gereken şey ise bu işi beyninizde bitirmektir. Halk arasında rezene çayı zayıflatırmı ? sorusu yaygındır. Bu yazımızda bu sorunun cevabını size aktaracağım.

Bitkilerden Gelen Şifa


Pek çok kişi ilaçların bile bitkilerden yapıldığını gayet iyi bir şekilde bilir. Bitkiler öyle etkilidirler ki birçok hastalığın tedavisinde bile kullanılırlar. İşte bu bitkilerden biri de rezene bitkisidir. Raziyaneç, tatlı anason, Foeniculumvulgare ve Raziyane isimleri de olan rezenenin aslında pek çok etkisi bulunmaktadır. Kendisi maydonozgiller familyasından gelmektedir. Genellikle 2 yıllık kadar bir bitkidir. Bitkisi 1 ya da 2 metre boyunda olabilir. Dik uzayan gövde bir hayli de sık çatallaşır. Çiçekleri ise altın sarısı rengindedir. Harika tadının yanı sıra etrafı saran ve ferahlık hissi uyandıran da bir kokusu vardır. İçerisindeki meyankökü sayesinde ağızda tatlı bir his uyandırır ve nefesinizi tazeler. Özellikle Rönesans döneminde kadınların zayıflamak için rezene bitkisini kökleriyle birlikte kaynattıkları tarih kitaplarında geçiyor. Bunun yanında sağlık açısından vücuttan su atımını kolaylaştırdığı, böbrekleri çalıştırdığı ve bağırsak sistemini rahatlattığı bilinen kanıtlanmış etkileridir.


Rezene tohumlarının ihtiva ettiği maddelerin içeriğinde metabolizmanızı hızlandıracak, cildinize ve vücudunuza detoks etkisi sağlayacak özellikler bulunur.

Lif : Rezene çayını sıcak içseniz dahi içerdiği lif çözünmeyecek ve vücudunuzun ihtiyacı olan lif desteğini sağlayarak, sindirim sindirim sisteminizin daha rahat çalışmasını sağlayarak bağırsaklarınızın asli görevini yerine getirmesine yardımcı olacaktır.


Kalsiyum : Kemiklerinizi güçlendirmesinin yanı sıra şeker hastaları ve yüksek tansiyonu önlediği bununla birlikte adet döngüsünü sabitleme, düzene sokma yani kontrol altında tutma özellikleri vardır.

Fosfor : Protein üretmenin yanında sindirim sisteminizin sürekliliğine yardımcı olur ve vücudunuza enerji vererek diş yapınıza, özellikle diş minelerine ve kemiklerinize güç yani sağlık kazandırır.

Magnezyum : Sinir sisteminde rahatlık ve gevşeme ile birlikte uyku düzeninizi toparlar. Kas yapınızı güçlendirerek esnek bir yapıya kavuşmanızı sağlar.

[​IMG]
* Ucuz ve kolay bulunabilir olması Rezene Çayını hesaplı olduğu kadar da yararlı ve sağlıklı beslenme listelerinde ilk basamaklarda yer almasını sağlıyor.

Rezene Nerede Yetişir Nereden Bulunur?


Kilo vermek konusunda da bir hayli yardımcımız olan bu rezene bitkisi ülkemizde yabani olarak yetişen bir bitkidir. Rezeneyi dağlarda bayırlarda aramanıza hiç gerek yoktur. Evinize en yakın aktara gittiğinizde en tazesinden rezene bitkisiniz kolaylıkla alabilir ve kendi rezene çayınızı yaparak kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Rezene Çayı İle Kilo Vermek


Birçok kişinin katıldığı bir araştırmada göstermiştir ki 1 ay boyunca her gün rezene çayı tüketenler beslenmelerinde hiç değişiklik yapmamalarına rağmen 1,3 kilo vermişlerdir.

Rezene Çayı nasıl demlenir ? Rezene Çayı Tarifi


Aktar veya marketlerden edindiğiniz rezene tohumlarını sıcak su ile demlenmesi sonucu ortaya çıkan rezine çayı, bir gece evvelden soğuk su içerisinde beklettiğiniz tohumların ertesi gün açık sarı renge dönmesiyle tüketilebilecek kıvama gelir.

1 bardak suyu bir cezveye koyun, içine de 1 çay kaşığı rezene tohumu atın bunu kaynatın. Kaynadıktan sonra çayın altını kapatın ve ağzını kapatarak 5 dk. demlenmesini sağlayın. Mümkün olduğunca sıcak olarak tüketmeye çalışın. İsterseniz içine biraz bal da ekleyebilirsiniz.
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.