Kilonuzu Korumak İçin Diyet Listesi

Styks tarafından Styks's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 1196

Diyet ya da sporla istedikleri kiloya gelebilen bireylerin kiloyu korumanın kiloyu vermekten daha zor olduğunu söylediğini elbette ki duymuşsunuzdur. Kilo vermek için hangi besinleri kesip hangilerini yenileceği bilirken istenilen kiloya geldikten sonra hangi yiyeceklerin yenilmeye devam edilmesi konusunda kararsızlık yaşayıp kilo alan kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Hatta birçok kişi sürekli diyette olduğunu söylemektedir. Ancak kilo kontrolü bilinçli bir yeme düzeni oturtulduğunda kolaylıkla sağlanacak bir durumdur. Daha önceki yazılarımda karbonhidratlar , proteinler ve şekerler ve yağlar konusunda bazı bilgiler vermiştim. Vücudun çalışma mekanizmasının bilinmesi aslında sürekli kilo kontrolünü sürdürmenin tek yoludur dememiz mümkün. Bu bilgiler ışığında hazırladığımız kilo kontrolü diyet listemize günlük hayatınızda sürekli sadık kalmanız geldiğiniz kiloyu uzun vadede koruyup istediğiniz kiloyu sürekli sürdürmeniz sağlayacaktır. Listemiz kilo vermek isteyen bireylere bu kilo 4-5 kilo olsa dahi uygun değildir.


Kahvaltı Öğünü

2 dilim beyaz peynir ( az yağlı tercih etmeniz daha etkili olacaktır)

1 haşlanmış yumurta ( az sıvı yağ kullanarak tavada yapmanızda uygundur)

2 dilim jambon ( salam tercih edecekseniz 1 dilim yemeni yeterlidir)

5-10 adet zeytin

2 dilim organik ekmek ( tam buğday yada tam çavdar ekmeği tercih edilebilir . Beyaz ekmekten uzak durulması gerekmektedir)

1 adet Domates

*Eğer çalışan bir kişiyseniz ve kahvaltı etmeye fırsat bulamıyorsanız tam buğday ekmeği ile beyaz peynirli bir tost yapabilirsiniz.

Öğle Öğünü

· Izgara yada az yağla hazırlanmış sebzeli türlü yemeği ( ızgara tercih edecekseniz tavuk kırmızı et yada balık tercih etmenizden bir fark yoktur. Sebzeli türlü yemeği tercihinde ise az yağlı hazırlanmış olması önemlidir)

· 1 kase yoğurt ( yarım yağlı tercih etmelisiniz)

· 1 kase salata ( az yağlı yada yağsız tercih etmelisiniz, tercih edeceğiniz salata mevsim yeşillikleri, domates , salatalık içermelidir. Salata soslarına yönelmeden limon ve az zeytinyağı kullanmanız yeterlidir. Nar ekşisi gibi eklemeler ciddi oranda şeker içerdiğinden kullanılmaması gerekir)

· 1 dilim tam buğday ekmeği ( dürüm benzeri bir şey yemek istiyorsanız tek lavaşlı tercih etmenizi öneriyoruz ve her gün tüketmemeniz önemli)

· Yarım porsiyon ağız tatlandıracak kadar sütlü tatlı yada dondurma( tatlı yemek zorunluluğunda değilsiniz ancak yemek istiyorsanız akşam yemeği yerine öğle yemeğinde tercih etmenizi öneriyoruz. Şerbetli tatlılardan uzak durmalısınız .Eğer 1 porsiyon meyve yerine tatlı yemek isteğindeyseniz sütlü hafif tatlılardan küçük bir porsiyon tadabilirsiniz=

Akşam Öğünü

Akşam öğünlerini hafif geçirmeniz kilo kontrolü için zorunludur. Sadece salata yiyebilir yada ana yemek olarak yağsız ızgara et tercih edebilirsiniz. Yağlı ana yemekler, börekler , tüketmekten kaçınacağınız besinlerdendir.

· 1 kase az yağlı beyaz peynir eklenmiş salata

· Ya da

· 2 adet ızgara tavuk ( göğüs eti olması önerilir)

· Izgara tavuk tercih edecekseniz yanına garnitür olarak haşlanmış sebze alabilir yoğurtla tatlandırabilirsiniz.

· Kızartma tarzı yiyecekler akşam yemeğinde kaçınmanız gereken besinler arasındadır.

· 1 dilim tam çavdar ekmeği

Ara Öğünler

Ara öğün tercihinizi günde bir kere öğle yemeği ile akşam yemeği arasında kullanabilirsiniz. Açlığınızı bastıracak kadar hafif bir şeyler tercih etmelisiniz.

· Yoğurda batırılmış 2-3 adet grisini

· 1 kase yoğurt

· 1 adet salatalık

· 1 bardak tarçınlı süt

Tercihleriniz arasında olabilir. Akşam yemeğinden sonra bir şeyler yememeniz kilo kontrolünüz için kritik önemdedir. Eğer çok fazla açlık hissederseniz az yağlı süte ekleyeceğini tarçın sizin yeme isteğinizi baskılayacaktır.
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.