Uyku Apnesi Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi Nelerdir?

Apne olarak da bilinen bu rahatsızlık uyku esnasında solunum düzensizliğinden kaynaklıdır.


Uyku apnesi, uyku sırasında ara ara solunumun durmasından kaynaklanan ciddi bir hastalıktır. Uykuda nefesin kısmi olarak kesilmesi horlama olarak ortaya çıkar, tamamen kesilmesi ise uyku apnesine neden olur. Uykuda nefesin durması sonucunda oluşan uyku apnesi gece boyu defalarca tekrar edebilir. Uyku esnasında boğaz kasları gevşer, dil ve bademcikler nefes borusuna göre genişler ve bu sebeple solunum yolu daralır ya da fazla kilo nedeniyle nefes almak zorlaşır.

Uykudaki solunum duraklamaları sonucunda kandaki oksijen miktarı azalır, karbondioksit miktarı artar. Solunum yollarındaki ve iskelet sistemi ile ilgili problemlerden uyku apnesi oluşabilir. Uyku apnesi he yaş ve cinste görülmekle birlikte daha çok 40 yaş sonrası ve kilolu, boyun uzunluğu kısa erkeklerde sıkça görülmektedir.

Uyku Apnesinin Belirtileri


Uyku apnesi Sendromu yaşam ve uyku kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Çoğu zaman uyku apnesinin belirtileri hasta tarafından fark edilmemektedir. Genellikle hastanın uykudaki bu durumunu eşi yakınları fark eder. Burada önemli husus belirtilerin fark edilip bir an önce tedaviye başlanması hastanı uyku kalitesini arttırmaktır.

Uyku apnesinde teşhis en belirgin olarak;

  • Uykuda solunum duraksamaları
  • Sabahları baş ağrıları
  • Yüksek sesli horlama ve sürekli kendi horlama sesiyle uyanma
  • Sabahları yorgun kalkma ve gün içinde uyuma isteği
  • Gece sık idrara çıkma
  • Uyku kalitesizliği nedeniyle iş ve sosyal yaşamda olumsuzluklar yaşanması, unutkanlık
  • Trafik kazalarında artış
  • Kalp sorunları ve hipertansiyon gibi ciddi rahatsızlıklar görülmektedir.

Uyku Apnesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Uyku apnesinde öncelikli olarak kilo verilmesi, sigara ve alkolün bırakılması tavsiye edilir. Uyku apnesinde tedavi, uyku merkezinde uyku durumuna bakılarak muayene sonucu hastanın öyküsüne ve hastalık derecesine göre belirlenir. Tedaviye başlangıç aşamasında hastaya uykuda takılması için solunumu kalaylaştıran maske verilir. Bu maske ile hastanın uyku sırasında rahat nefes alması sağlanır.

Bunun haricince damak içinin gece çökmesini engellemek amacıyla boğaza bir implant yerleştirilir. Son olarak nefes almayı zorlaştıran burun eğrilikleri, geniz eti gibi rahatsızlıklar varsa bunlar ameliyatla mutlaka düzeltilmelidir.

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.