Omega 3’ün Faydaları

omega 3 hangi besinlerde var, omega 3 içeren yiyecekleri detaylı olarak inceledik.


İnsan bedeni ömrü boyunca sağlıklı olabilmek maksatlı, dengeli beslenmeyi adet edinmek ve gerekli olan tüm mineral ve vitaminleri tam anlamı ile depolamak üzerine kurgulu olur ise; hayat boyu bir rahatlık gözlemlenebilir. Ancak yağ, enerji ve su oranı üzerindeki ayarsızlıklar veya birinin eksik diğerinin fazla olarak bedene girmesi çeşitli hastalıklara yol açacak ve nihayetinde ömür boyu uğraşılması gereken zorlu bir sürece adım atılmış olacaktır. Omega 3 de bu bahsettiğimiz olmazsa olmazlardandır. Omega 3; doymamış yağ asitlerinden birini ifade eder.

Omega 3’ün Yararları Nelerdir?


Anne ve babalar çocuklarının bazı besinleri tam olarak tüketmemesinden yakınır ve omega 3 eksiliği yaşayacağı endişesine kapılırlar. Bu endişenin nedeni nerden geliyor, şimdi bunlara bir bakalım. Omega 3;

· Anne karnında başlayan bir vücut ihtiyacı olup ömür boyunca devam eder. Anne karnındaki bebeğin omega 3 ihtiyacı, annenin besinleri ile karşılanır. Zaten omega 3 eksikliği tespit edilir ise hekiminiz konu ile alakalı olarak sizlere neler yapılması gerektiği hususunda bilgi verir. Bu gelişim döneminin yanı sıra omega 3’ün diğer önemli yanlarını da ele almak gerekir.

Kalp Sağlığınız İçin Omega 3


Omega 3 kalp sağlığı ile yakından ilgilidir. Bu hususta yapılan araştırmalara göre; omega 3 eksikliği yaşamaya bir bireyin kalp krizi geçirme olasılığı omega 3 yağ oranı eksik ola birine göre çok daha düşüktür ve tıp dünyasında bu oranın yüzde elli kadar fark edebileceği söylenir. Aynı şekilde omega 3 eksikliği söz konusu değil ise; o halde kalp krizi riskine bağlı olarak ortaya çıkabilecek ölüm oranlarının eksilere kadar düştüğü de ifade edilebilir. Omega 3 eksikliğiniz var ise bu eksikliğinizi sıkça balık tüketerek veya da balık yağları yardımı ile karşılayabilirsiniz. Bu durum için hekiminize danışabilir ve farklı tedavi yöntemlerini de araştırabilirsiniz.

Kolesterol Omega 3 İle Yok Ediliyor


Karaciğer yağlanmaları ve beraberinde gelen binlerce farklı hastalık aynı şekilde omega 3 takviyesi ile en az riskli hallere getirilebiliyor. Bazı araştırmalara göre; omega 3 yağları ve krill yağlarının karaciğer etrafında yağlanmaya sebebiyet veren enzimleri yok ettikleri ve aynı şekilde yağlanmayı sağlayacak ortamı düzenli olarak bozma eğiliminde olduğu, sonucuna varılmıştır. Bir diğer etkinin ise; kalp damarlarını tıkama eğiliminde olan damar yağlarında görmek mümkün oluyor. Omega 3 eksiğiniz söz konusu değil ise; kalp damarlarınızın tıkanma ihtimali de çok fazla düşmektedir.

Omega 3 Zekayı Kuvvetlendiriyor


Omega 3 ile çocukların gelişim süreçleri çok daha sorunsuzca tamamlanabiliyor. Okul çağındaki çocukların zihinsel algılama ortalaması artar iken dikkatlerini toplamada çok daha fazla başarılı olabiliyorlar. Eğer çocuğunuz balık tüketimine yanaşmıyor ise hekim kontrolünde balık yağı tüketimine gidebilir ve çocuğunuzun gelişim süreci açısından sorun yaşamamasını sağlayabilirsiniz.

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.