İshale İyi Gelen Yiyecekler

Zehirli ishalin belirtileri nelerdir gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.


Gıda zehirlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların sonucunda veya ishale neden olduğu bilinen bazı gıdaların aşırı tüketimi sebebiyle de oluşabilir. İshal sürerken sindirimi zor olmayan hafif gıdaların tüketimi, sıvı tüketiminin de arttırılması gerekmektedir. İshali ne durdurur diyenler için beslenmenin önemli olduğunu belirtmeliyiz.

Bu dönemde baharatlı gıda, alkol, yüksek lif içerek gıdalar tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. İshale iyi gelen yiyeceklerin de arasında ilk sıralarda düşük lifli pirinç, muz, birkaç dilim ekmek, elma püresi de ilk sıralarda gelmektedir.

Su Gibi İshal Nasıl Geçer?


İshal esnasında dışkının sertleşmesini sağlamak, normale dönüştürebilmek için düşük lifli, bağlayıcı gıdaların da tüketilmesi gerekmektedir. Beyaz pirinç ise düşük lif içeriği ile bu kategoriye girmektedir. İshali bastırmak için de kullanılabilir. Esmer pirinç lifli olduğu için, bağırsakları daha da yumuşatmaktadır.


İshale iyi gelen bitkiler de oldukça fazladır. İshal sırasında lifli gıda tüketilmemesi gerekmektedir. İshal uzun sürdüyse, pirinç yemekte zorlanılıyorsa yarım kase beyaz pirinç 3 kase suda 45 dakika bekletilip süzülerek suyunu içmek gerekmektedir.

Rahatsızlığınız derecesine göre kronik hale gelmeden ishal kaç gün sürer derseniz bu kesinlikle hekiminizden alacağınız rapora ve yazılan reçeteye göre değişecektir. Aldığınız ilaçlar ve hastalığınızdan dolayı ateş yapan vücudunuz susuz kaldığı için süreç kaybettiğiniz su miktarı yeniden karşılanana kadar sürecektir.

İshalde Beslenme Nasıl Olmalıdır?


Pirinç suyu ishal esnasında ihtiyaç duyulacak nişasta, besin değerlerini sağlarken sindirim sistemini zorlamaksızın kaybedilen suyun yerine koyulması da sağlanabilir. Sindirimi kolay, hafif meyve olan muz ishale de iyi gelmektedir. İshal esnasında kaybedilen potasyum muz da bol miktarda bulunmaktadır.


İshali ne keser sorusunu sıkça dile getirenler için doğru şekilde beslenmenin öneminden bahsetmeliyiz. Muz tek başına ishali geçirmez fakat ishal sebebiyle kaybedilen mineralleri geri almayı da sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında kaybettiğiniz su ve mineraller yaz ishali tehlikesini tetikleyecektir. Klimalı ortamlar, soğuk içilen sular, mide bozan yiyecekler ve çıplak ayakla dolaşmak yaz ayları için ishali bizlere handikaplı olarak daha etkili olmasını sağlar.

Kısa Sürede İyileşmek İçin Yapılması Gerekenler

Bağırsakların normal şekilde çalışma sistemine dönmesine elma püresi sindirim sistemini rahatlatıp besleyici özelliği ile katkı sağlamaktadır. İshali kesen yiyeceklerin sayısı da bir hayli fazladır. İshalken elma kabuklarını soyarak elma kabuğu sindirim sistemini de daha hassaslaştırmaktadır.


İshalken doğru beslenmek de önem taşımaktadır. Böğürtlen suyu içerisine birkaç çay kaşığı yenibahar atıp her saat başında yarım çay bardağı tüketilebilir. 1 ya da 2 havucun dış kısmı soyulduktan sonra kaynatılmalı, sıcakken kaşıkla ezip püre kıvamına getirilmelidir.

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.