İshal Çocuklar Nasıl Beslenmeli

Bebeklerde ve Çocuklarda Sık Görülen İshal Vakasının Sebepleri ve Tedavisi.


Çocukların daha çok sıcak havanın etkisiyle açık alanlarda, parklarda , bahçelerde zamanlarını geçirmesi dolayısıyla enfeksiyonun çok olduğu yerlerde enfeksiyon ile teması ve arkasından da bağlı rahatsızlıklar geçirmesi normaldir. Çocuklar çevrenin temizliğine, ellerinin temizliğine pek dikkat edemeyebilirler, bu nedenlerde kendini kusma, ateş ve ishal şeklinde gösteren ve bazen de ağır seyreden rahatsızlıklara yakalanırlar.

İshalin Başlıca Belirtileri ve Semptomları;

Havanın ısınması enfeksiyona yol açan virüslerin daha rahat çoğalmasına sebep olur. İshal, kusma ateş daha çok virüslerin, parazitlerin ve bakterilerin oluşturduğu rahatsızlıklardır. Yiyeceklerin pişirme, saklama şartlarına gereken dikkati, özeni göstermemek de çabuk bozulmalarına ve tüketilmeleri sonucunda da sindirim sisteminde rahatsızlıklar şeklinde kendini göstermektedir. Ayrıca bebeklerde ek besinlere geçiş zamanının kestirilememesi hangi besini önce hangisini sonra başlatması gerektiği konusunda annenin hataları da ishale sebep olabilir. İshal döneminde gerekli önlemler alınmazsa ölümcül sonuçlarla bile karşılaşılabilecektir.

Çocukları İshalden Korumak İçin Alınması Gereken Önlemler


Çocukların yemekten hoşlandıkları simit, poğaça, dondurma gibi yiyeceklerin açıkta satılması ya da sıcak havada tazeliğinin muhafaza edilememesi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu şekilde bulaşan virüsler daha çok rotavirüstür. 8-10 gün sürer gereken tedbirler alınınca sorunsuz atlatılabilir. Doğru beslenme alışkanlıkları hastalıkla mücadelede en önemli noktadır.

İshal büyüklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır evet, fakat çocuk küçüldükçe ishalden etkilenme oranı artmaktadır. Anne babanın burada en çok dikkat etmesi gereken konu çocuğun vücudunun susuz kalmasına çalışmak ve bunun için sıvı tüketimini arttırmaktır.

Çocuklarda İshal Btikisel Yoldan Nasıl Giderilir?


İshal olan çocuğun öğünlerine Patates, pirinç, pirinç lapası gibi yiyeceklere yer verilmelidir. Ayrıca makarna, peynir, yoğurt, yağsız et de çocuğun öğünlerine eklenmeli, fakat lif oranı çok yüksek olan posa oranı çok yüksek olan yeşil sebzeleri çocuğa yedirmemek gereklidir. Patates ile yoğurt ya da pirinç pilavı ile yoğurt yedirmek daha da iyi olacaktır. Taze sıkılmış meyve suyu ayran ve su en ideal içeceklerdir. Çocuğa kafein oranı yüksek içecekler vermemek gerekir, çünkü bunlar bağırsakları daha hızlı çalıştırır.

Elma, şeftali ve muz çocuğa bu dönemde yedirilebilir. Asitli meyvelerden olan portakal yedirilmemelidir. Çocuğa verilen yemek salçasız, yağı çok az olmalıdır. Çocuğa fazlaca şeker verilmemeli, çiğ sebze meyve ve kuru baklagillerden yapılan yemekler yedirilmemelidir. Süt bağırsak sistemini daha çok harekete geçirdiği için ishali hızlandırabilir o nedenle süt tüketimi kesilmelidir.

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?


Fakat çocuk iki yaşından küçük ve hala anne sütü ile besleniyorsa anne sütüne devam edebilir çünkü anne sütü aşı mahiyetindedir içindeki antikorlar, bakteriler bebeği hastalıklara karşı koruyacaktır. İçerdiği su da bebeğin kaybettiği suyu karşılamada çok önemlidir.

Evde hazırlayabileceğimiz karışımla çocuğumuzun kaybettiği su ile mineralleri de kazandırmaya çalışırız. 1 lire kaynatılmış ve ılımış su, 1 çay kaşığı karbonat,1 çay kaşığı tuz, 8 tatlı kaşığı şeker. Bu karışımı hazırladıktan sonra zaten dışkılamasını sıvı halde yapan çocuğa bu karışımdan eğer çocuk. İki yaşından küçükse bir çay kaşığı , iki yaşından büyükse bir su bardağı içirilmelidir..

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.