Doğum Öncesi ve Doğum Sonrası Anne ve Bebeği

Anne ve Bebeğinin birlikte geçirdiği evreleri hem kendi hem de genel tecrübeleri yazıda aktardım.


Anne Karnındaki Bebek ile İletişim Kurun


Bebekler daha ilk aylarından itibaren aslında hayatla bağlarını kurmaya başlarlar siz her ne kadar küçümseseniz o henüz doğmadı bir şey anlamaz deseniz bile onlar her şeyi anlar ve aslında her zaman sizinle bir bağ içerisinde olurlar siz bunun farkında olmasanız bile. Anne adayları bu hamilelik süreçlerini en iyi şekilde geçirmeli ve bebekleriyle iletişim halinde olmalılar yani onunla konuşmalı hislerini anlatmalıdır inanın bebek bunu hissede ve hatta bazen karşılık bile verebilir.

Bazılarımız çocuk üç beş yaşına gelmeden aman bir şey anlamaz aman ne olacak onun yanında tartışırsak gibi düşüncelere kapılabilirler ama asla böyle düşünmemeli insan çünkü o küçücük varlıklar henüz anne karnındayken aslında her şeyi hisseder sizinle beraber sevinir sizinle beraber üzülürler.

[​IMG]

Olmaz demeyin bütün bilimsel çalışmalar bunu gösterir yönde.
Bazılarımız için saçma gelir ama hani hep duyarız ya hamilelik esnasında klasik müzik dinlemek iyidir diye bunu da öyle düşünebilirsiniz.


Doğum Öncesi Rahatlama Nasıl Olur?

Bebek nasıl klasik müzikle huzur buluyorsa annenin onunla iletişimi halinde de kendini güvende hisseder ve daha huzurlu bir ortamda büyümüş olur. Siz bunun farkında olmalı bebeğinizi dış tehlikeler, yüksek seslere ve gerilimli ortamlara girmeyerek koruyabilmelisiniz.

Sizin ruh haliniz olduğu gibi bebeğinize yansır nasıl ki doğmuş bir çocuk ev ortamından etkileniyorsa anne karnındaki çocuk da içinde bulunduğu ortama göre annesinin ruh halinden çok etkilenir. İlk hamile kaldığınızı öğrenmekten ta ki doğum yapana kadar bebeğinizle konuşun ona hislerinizi duygularınızı hafif ve huzurlu bir sesle anlatın eminim sizi duyacak ve bundan etkilenecektir.

Annelerin Doğum Sonrası Başgösteren Problemleri


9 ay geçmiş, heyecanla beklenen o an gelmiştir artık. Tecrübesiz birçok anne bebeğini artık kucağına alacağı anı sevinçle beklerken sonrasında kendisini içinde bulacağı sıkıntılardan habersizdir. Genelde tamamen bebeğe odaklanırlar ve kendilerini ihmal ederler.

Hastaneden eve çıktıktan sonra karşılaşacakları sorunlara hazırlıksız yakalanırlar. Odak noktası bebektir, onun rahatlığı, onun huzuru, onun sağlığı…. Unutmayın ki anne sağlıklı olmazsa bebeğine hiç faydası olmaz. Önce anne!

Doğum sonrası karşılaşılan sıkıntıları başlıca gözden geçirelim,


Bu sürece lohusalık denildiğini de belirtmemiz gerekiyor.Süreç olarak bu dönem yaklaşık 2 ay sürer.

[​IMG]

Doğum sonrası devam eden kanamalar. Anneye bebeği ile ilgilenmesi gereken zamanda sıkıntı veren sebeplerden biridir. Kanama bazen enfeksiyon bazen bakteri bazen de doğum esnasında içerde parça kalmasından kaynaklanabilir. Bir süre takip edilmeli yoğunluğuna ve süresine göre doktora başvurulmalıdır.

Doğum sonrası ağrıları çok zor bir sürecin başlangıcıdır. Doğum anında yaşanan zorlanmayla alakalı olur genelde, çok uzun sürmemekle birlikte anneye sıkıntı verir. Doğum esnasında alınan enfeksiyonlar da bu ağrılara sebep olabilir. Uzun süren doğumlar ve sezaryen doğumlarda fazlaca gözükür.

Hamilelik sürecinde süt dolan göğüsler doğum sonrası da şişmeye devam eder. Anneye etkisi göğüsler büyüdüğü için ağırlık, ağrı, sızı olur. Nadiren ateş yükselmesine sebep olur. Doğru emzirme sütyeni kullanmakla ve buz masajıyla şikâyetler az indirgenebilir. Bunun yanında karşılaşılan bir başka göğüs sorunu da meme ucu enfeksiyonu ve yaralarıdır.

Yanlış emzirme yöntemi gibi basit sebeplerin neden olduğu bu problem sadece anneye değil bebeğe de zarar verir. Emzirme anında temizliğine dikkat edilmeli bebeğe zarar vermesi engellenmelidir.

[​IMG]

Enfeksiyon yaraya dönüşürse doktora başvurmanız şart.Antibiyotik ve bebeğe zarar vermeyecek ağrı kesiciler uzman doktorlar eşliğinde ve reçeteli olarak elbette verilebilir.Hiç geçmeyecekmiş gibi duram ödemler, sürekli baş ağrıları, yeni doğan bebeğin bakımı derken problem çıkaran her şeyin psikolojik bir dönüşü de olacaktır elbette. Bu Problem genelde hastanede ve doğumun kalabalık geçen ilk günlerinin ardından yalnız kalan annelerde görülür. Bebeğiyle baş başa kalmıştır. Yorgunluk, uykusuzluk, bebeğin ve evin ihtiyaçları anneyi depresyona sürükleyebilir.

Sosyal hayatı varsa iş hayatı tamamen değişmiştir. Kendisine zaman ayıramaz olmuştur. Bu süreçte depresyon kaçınılmazdır. Yapılacak en doğru şey anneye destek olmak onu yalnız bırakmamaktır.

Yazıya Puan Ver:
/5,
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.