Kategorisine Göre İnceledeğiniz Yazılar: Hızlı Kilo Alma, Obezite

 • seda özyurt

  Obezite Nedenleri


  Hepimiz yaşamımızı devam ettirmek için yemek yemek zorundayız. Ancak yemek yerken giderek kilo alıyorsak ve tüm uğraşımıza rağmen kilo almanın önüne geçemiyorsak obeziteden bahsedebiliriz. Obezite nedir, besinlerden alınan enerjinin yani aldığınız kalorinin harcadığınızdan daha fazla olması durumunda vücudunuzun %20 ve daha fazla oranda yağ depolaması durumudur. Bu durumda giderek kilo alır ve yaşam kaliteniz giderek düşer hatta hareket etmekte zorlanırsınız. Maalesef son yıllarda ülkemizde de hızla artan bir sorun olan obezite tedavi edilmediği zaman ölümle bile sonuçlanmaktadır. Obezitenin yol açtığı hastalıklar ise oldukça fazladır. Obeziteye karşı nasıl beslenmeniz gerektiğini beslenme uzmanları kaçınmanız gereken besinleri ve sürekli kullanmanız gerekenleri şöyle sıralıyor;

  [​IMG]

  Obezitenin Yol Açtığı Hastalıklar


  Bunların başında insülün direnci ve Tip2 Diabetes Mellitüs yani şeker hastalığı gelmektedir. İnsülin direnci şeker hastalığının oluşmasında zemin hazırlayan bir sorundur. Vücudumuz şekeri enerji olarak kullanabilmek için insülin hormonuna ihtiyaç duyar. Pankreastan salgılanan ve karaciğer, kas, yağ, dokusu gibi dokularda insülin hormonuna karşı duyarsızlık gelişmesi sonucu insülin direnci ortaya çıkar. Bunun sonucunda da kontrolsüz kilo artışı ve kilo verme de zorluk ortaya çıkar.

  Obezite ve Hipertansiyon


  Obezite ve hipertansiyon arasında da doğru orantı olduğu artık uzmanlar tarafından kabul edilen bir gerçektir. Hipertansiyon zayıf erkek ve kadınlara oranla altı kat daha fazla görülmektedir. Obezite ile paralel seyreden hipertansiyon özellikle bel çevresindeki yağlanmanın arttığı durumlarda çok yüksek seviyelere ulaşabilmektedir.

  Koroner Arter Hastalığı


  Vücudumuzda metabolik olarak aktif yağlar karın çevresinde ve karın içi organların etrafında birikirler. Bu yağlar tümör oluşturan faktörler, östrojen, insüline benzer faktörler, yağ metabolizmasında etkin enzimler ve pıhtılaşmayı arttıran maddeler salgılar. Bu faktörlerden bir çoğu ise damar sistemini olumsuz etkileyerek damar sertliğini hızlandırır. Kalp krizi, inme ve kalp yetersizliğini hazırlar. Bu nedenle bel çevresi ölçümleri önemlidir. Bu ölçümlerin erkeklerde 94, kadınlarda 80 cm in üzerinde olması kişinin kalp ve damar sistemi bakımından risk altında olduğunu gösterir.

  [​IMG]

  Obezitenin Neden olduğu Ruhsal Sorunlar


  Yapılan çalışmalar obezitenin psikolojik etkilerinin fiziksel etkilerinden daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Bu kişilerde genellikle daha düşük benlik saygısı ve depresyon gibi sorunların olduğu bilinmektedir. Özellikle çocukların daha fazla davranış ve duygu durum bozukluğu gösterdiği bilinmektedir. Obezitede ruhsal sorunlar kendini yemek yememe anoreksiya nevroza veya kusarak yediğini çıkarma şeklinde kendini göstermektedir. Ayrıca kimi vakalarda Binge eating yani tıkanırcasına yemek yeme, gece yeme sendromu da görülebilmektedir. Birşeyi tıkanırcasına yiyerek kişi psikolojik doyuma ulaşmaya çalışıyor.

  [​IMG]

  Tıpkı madde bağımlılığında olduğu gibi kişi yemek yiyerek kendini fiziksel ve ruhsal rahatlatıyor ancak ardından yemek yediği için kendini suçluyor. Bu şekilde bir kısır döngü içinde kalıyor. Bu nedenle obezitenin psikolojik boyutunun da en az fiziksel boyutu kadar önemli olduğunu söyleye biliriz. Ayrıca obezite solunum bozukluğu ve astım, kas-iskelet sistemi bozuklukları, karaciğer yağlanması, uyku apnesi, felç gibi daha birçok soruna neden olmaktadır.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.