Diyetim hakkında görüşlerinizi almak istiyorum

Konu, 'Diyet Deneyimleri ve Yorumları' kısmında fbeee tarafından paylaşıldı.

1. fbeee

fbeee Yeni Üye

Blog Yazıları:
    0
    Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar merhaba 23 yaş 186 boy 104 kiloyum ben lise hayatımda hep 75 kiloydum almazdım hiç kilo inanılmaz yemek yerdim ama bana mısın demezdi ancak üniversiteye başladım bitti üniversitem yaklaşık 4.5 senede 30 kilo almışım düzensiz beslenme gece 12 de dürüm yiyip gece 3-4 gibi makarna yemek gibi hareketsizlik futbolu bırakmam derken hem etraftakilerin oo sen ne yapmışsın baya kilo almışsın demeleri koydum kafaya ilk önce ekmek yemeği kestim
    kahvaltıda
    yumurta az peynir 6 7 zeytin marul domates salatalık yiyorum

arada yoğurt nane salatalık

öğlen
    çorba, patates, tavuk, salata, yoğurtlu semiz otu, patates ortaboy haşlanmış. tavukta but yağsız haşlanmış. içecek acılı şalgam suyu

arada
    karpuz kiraz kayısı

akşam
    çorba sınırsız salata, 4-5 köfte bazen et yemeği yoğurt şalgam suyu

yediklerimin kalorilerini hesaplıyoum günlük 1000 1100 arası yiyorum.

akşam saat 7 den 9.10 a kadar yürüyorum günde 11.000 adım aşası değil yaz olduğundan birde ben çok terlediğimden aşırı su içiyorum günlük 4-5 litre içiyorumdur. Yürüyüşten sonra maden suyu içiyorum. Kaybettiğim minarelleri karşılasın diye

Diyetisyensiz kafama göre yaptığım diyet herşeyden yemeye çalışıyorum karnım sadece geceleri geç uyuduğumdan acıkıyor bazen 1 tane domates yiyorum veya salatalık

bi kez saçma sapan bi diyet yapmaya çalıştım üniversite 2. Sınıfta kahvaltı yok öglen çorba yemek akşam sadece yoğurt yiyerek en son hastanelik olmuştum 3 hafta süründüm hastanelerde kan tahlileri felan 8 kilo verdim ama stresten Sizin önerebilceğiniz vitaminli otlar varsa yiyebilirim

Son düzenleme: 2 Temmuz 2017
  2. seda özyurt

seda özyurt Yeni Üye

• Yazar
    Blog Yazıları:
    3
    Articles:
    15
    Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Diyet Ürünleri Uzmanı
    Merhaba Öncelikle Diyet Yapabilme iradesini ve enerjisini içinizde hissettiğiniz ayrıca kararlılığınız için sizi tebrik ederim;
    • Vücut Kitle Endeksi Hesaplama sayfamızdan boy kitle indeksinizi hesapladıktan sonra göreceksiniz ki boyunuza göre kilonuz 80 - 83 kilo bandında olmalı. 20 kilo civarında bir fazlanız olduğunu göreceksiniz. Fazla gibi gözükse de fazlalığınız verilemeyecek bir miktarda değil. Zamana yayarak bu kiloyu vermenizi öneririm. ( Şok diyetleri kesinlikle 3 - 5 kilo fazlası olanlara öneriyoruz sadece )
    • Zamanında yaptığınız spor faliyetlerindeki açığınızı, sürekli olamasa dahi düzenli ve tempolu yürüyüş yaparak gidermelisiniz. Yürümek nefes almak gibidir, hem kalp ritminiz hem de metabolizma hızınızı dengelemek adına yürüyüşü hayat mottonuz haline getirmelisiniz.
    • 19 - 35 yaş aralığındaki kişiler için günlük kalori ihtiyacı (1800 - 2300 kalori) çok hareketli olan veya sürekli yorucu spor yapanlar için (2300 - 2500) kalori ihtiyacı vardır. Kilo vermek için kaç kalori aldığınızdan ziyade aldığınız kaloriyi yağa dönüşmeden enerjiye çevirmenizdir. Günlük minimum kalori ihtiyacınız 1800 2000 civarında olduğunu düşünürsek haftalık 1 kilo vermek gibi de bir hedefiniz var ise günlük aldığınız 2000 kalorinin yarısını yakmanız gerekiyor. Ben direk 1000 kalori alır bu şekilde de kilo veririm demek yanlış olur.
    • İçtiğiniz su miktarı için fazla diyebiliriz. Düzenli spor aktivitesi yapanlar için 3 - 4 litre su / sıvı ihtiyacı olduğunu, spor yapmayanlar içinse maksimum 2 litre minimum ise 1 litre su / sıvı tüketmeleri gerekiyor.
    • Rezene çayı diyeti yazımda anlattığım gibi bitkisel çözümler için size Rezene bitkisini tarifini verdiğim şekilde hazırlayıp sabah ve akşamları içmenizi öneriyorum.
    @fbeee, Diyetinizde başarılı olmanız dileğiyle...

Serap Gündoğdu ve Özlem Bulut bunu beğendi.
  3. Özlem Bulut

Özlem Bulut Yeni Üye

• Yazar
    Blog Yazıları:
    4
    Articles:
    13
    Beğenilen Mesajlar:
    18
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    B.Sc. H. Ü. Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğrencisi
    Boy:
    1.72
    Merhaba Seda hanımın da söylediği gibi diyetinizde muvaffak olmanız için gerekli enerjiniz ve potansiyeliniz var. Emin olun vermeniz gereken sadece 20kg ve bunu kan değerleriniz, alerjik ölçümleriniz, vücut kitle indeksiniz, metabolizma hızınız ve reaksiyonları gibi profesyonel bir bakış açısına daha doğrusu tanı ve teşhise ihtiyacınız var.

Diyetiniz başlangıç için gayet makul görünüyor. Sürekli içtiğinizi gördüğüm şalgam suyu hakkında sizi bilgilendirmek isterim. Aşağıda değerlerini verdiğim şalgam suyu 200 gramlık bir miktarda 10 kcal içerir. Bu elbette fazla değil fakat şalgam suyu içeriği itibari ile sizi susuz bırakabilir. Bulgur Unu, Havuç, Kırmızı Pancar, Şalgam Turpu Maya ve fazla miktarda Tuz içerdiği için diyet uygulayan kişilere önerdiğimiz bir içecek değildir.

Şalgam Suyu Besin Değerleri ve Bir Şişedeki Kalori Miktarı

Besin Değerleri100 gr.1Su Bardağı (200 ml lik)
    Karbonhidrat (g)1.052.11
    Protein (g)0.511.02
    Yağ (g)0.100.21
    Lif (g)0.150.31

Şalgam Suyu Diyet için Uygun Bir İçecek mi?

Şalgam Suyu Mazgezyum, Potasyum gibi mineraller ile A Vitamini, B Vitamini ve fazlasıyla C vitamini ihtiva ettiğinden dolayı bir çok hastalık için vücut direncini arttırması yanında bağışıklık sistemi için harika bir içecektir.

İçeriğindeki acı tadı yüzünden iştah açan, bağırsakları temizleyen ve çalıştıran, boğazınızdaki mikropları ve oluşan iltihaplanmayı temizleyen bir toksin düşmanıdır. Fakat bu iştah açıcı niteliğinden dolayı sizin için tam anlamıyla uygundur diyemiyoruz. Söylediğim gibi bunun dışında diyetiniz oldukça uygun gözüküyor. Detayları profesyonal bir danışman eşliğinde, ölçümler yapılarak devam etmenizi öneririm.

Serap Gündoğdu bunu beğendi.
  4. fbeee

fbeee Yeni Üye

Blog Yazıları:
    0
    Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Evet arkadaşlar 28.06.2017'de kararlılıkla başladğım diyetin 23. günündeyim hergün +12bin adım yürüyüş koşu ekmek yemiyorum ama herşeyden az az yiyorum semiz otu tavuk eti yumurta bolca salata her öğünde kesinlikle el yapımı çorba 1.5 ve 1 tabak etli sulu sebze yemeği yiyorum 2 kepçe ama ekmeği aramaz oldum artık pirinç pilavı yerine bulgur pilavı yiyorum yememezlik yapmıyorum sadece dışardan fastfood kola şekerli hiçbirşey azıma sürmüyrum meyve hariç 104.4 kiloydum başlangıçta bugün tartıldım 96.4 kilo olmuşum eskiden bana tam olan pantolonum şimdi kemersiz tutmuyor :) hedef 85 veya 87 sadece diyetle olmuyo sporda şart

Birde şöyle birşeyden bahsedeyim benim vücudum hızlı çalışıyor ben bacağımdan ameliyat olacaktım doktorlar kalp atış hızım yüksek diye izin vermemişlerdi sonradan kardiyolojide birsürü testten felan geçmiştim bir problem görülmedi vücudumun hızlı çalıştığını söylediler daha sonra birde endroknolojiye yolladılar guatr için ordada kan tahlili felan yaptılar guatrla alakalıda birşey çıkmadı metabolizmanın hızlı olduğunu söylemişlerdi. Onlardan rapor alıp ameliyat olmuştum. Annem abim onun oğlundada var. Kalp atış hızındaki yükseklik mesela abim kilo almak için uğraşır aldıda baya ramazanda okadar kalorili yer vermiyim diye bi bakıyo 3-4 killo gitmiş. Bünyeylede alakalı bu kadar hızlı verilmesi benim arkadaşımla aynı başladık hemen hemen aynı şeyleri yiyoruz ve o daha az yiyor çorba sulu yemek yemiyor 190 boy 210 kiloydu. o 3.5 kilo anca verebilmiş.

Serap Gündoğdu ve Özlem Bulut bunu beğendi.
  5. Özlem Bulut

Özlem Bulut Yeni Üye

• Yazar
    Blog Yazıları:
    4
    Articles:
    13
    Beğenilen Mesajlar:
    18
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    B.Sc. H. Ü. Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğrencisi
    Boy:
    1.72
    104.4 kilodan 96.4 kilıoya 20 gün gibi bir sürede 8 kilo vermişsiniz. Bu şok diyet uyguladığınız anlamına geliyor. Bunu sürekli olarak bu tempoda değil sürekli yarıya indirgeyerek uygulamanız gerekiyor. 20 günde 8 kilo verdiniz, bir sonraki diğer 20 günde 4, ondan sonraki 20 günde 2 vererek 90 kiloya düşmelisiniz. 1,86 boyunuz olduğunu düşündüğümüzde vücut kitle indeksini ayarlayarak 90-85 arası sizin için uygun olacaktır. Diyet spor yapmadan da elbette olur, fakat sporu sağlık açısından vücut endeksi tam bile olsa, oldukça sağlıklı bir birey bile olsa metabolizmanın çalışma dengesini sürekli aynı tutmak ve yaşam standartlarını arttırmak için yapmalısınız. Arkadaşınız için her metabolizmanın farklı çalıştığını mantığının işleyebileceğini söyleyebiliriz. Bütün bu 20 gününüz birlikte aynı şeyleri yaparak geçse bile sizden daha fazla veya daha az kilo kaybına uğrayabilir.

6. fbeee

fbeee Yeni Üye

Blog Yazıları:
    0
    Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Diyete başlayalı tam 1 ay oldu 94 kilo oldum.10 kilogram gitti Birşey eklicem ben yememezlik yapmıyorum diyet yapanları görüyorum öğlen azcık bişe yiyolar kahvaltıda az bişe yiyorlar ben normal yediğimin yarısını yiyiroum altta hemen hemen öglen yediğim yemekleri yazıyorum.
    benim öğlen yemeğim
    2-3 kepçe el yapımı çorba her öğünde çorba yedim (tavuk suyu domates annem bide yaparken içine 5 10 tane acaip ot atıyo bunların )
    sınırsız salata (her öğünde içerik değişsede salata yedim) (roka maydanoz kara lahana domates marul limon )
    1- 1.5 kepçe bulgur pilavı (domates biber karabiber kırmızı biber nane var içinde )
    1 tabak et veya tavuk yemeği ( bazen taze fasülye veya kuru fasülye )
    yoğurtlu semiz otu ( sarımsaklı 1 kase)
    Ekmeği hiç yemiyorum hemen hemen eksikliğinide aramıyorum aslında 1 ayda toplasanız 3 dilim yememişimdir. ekmekteki vitaminleri başka şeylerden almaya çalışyıroum. Birde öglen yemeğini 3 4 gibi yiyiroum sonra sade kahve içip öyle yürüyüşe gidiyorum.

günde 2 saat yürüyüş koşu herşeyim düzenli kahvaltı saatimden akşam uyuyana kadar herşeyimin saati var. Bu kadar hızlı kilo vermemi metabolizmama bağlıyorum. Ben kışın bile terliyen adamım siz bide beni yürüyüşte görün yağmurda sırılsıklam olmuş gibiyim aşırı terlememin genetik olduğunu söylemişlerdi onun içinde 1 2 doktora gitmiştim. Haftaya kan vermeye gidicem tüm vitaminlerden kan sayımına rejimle alakalı değil rutin kontrol B12 imi kontrol ettireceğim midemle alakalı sorundan dolayı hep düşer. Ben ne zaman kilo vermek istesem çok rahat verebiliyorum hiç bu kadar uzun yapmamıştım ama 2 haftada felan 3 4 kilo vermişliğim vardır. Üniversitede kahvaltıda saat 1 2 gibi çorba pilav sulu yemek tatlı akşam 6 gibi çorba pilav sulu yemek 11 12 gibi çıktıgımızda karnımız acıkırdı zurna dürüm yerdik uyumazdık sabah 4 5 gibi bide yumurta kırar kahvaltılık yerdik yeme düzenim son 1 yıldır böyleydi ve futbol oynardım bırakmıştım. günde 2000 adım ya atar ya atmazdım 0 hareket

7. fbeee

fbeee Yeni Üye

Blog Yazıları:
    0
    Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Spor ve diyete başlayalı 2 ay oldu 104.4 kiloyla başladım. Şuan sabah tartıya çıktığımda 87.2 kiloya düşmüşüm bayrama kadar devam edeceğim. 17 kio 2 ayda verdim. Hayatım düzene girdi. kan tahlili vermiştim tüm vitaminler kan sayımı herşeye baktırdım. Normalde b12 vitaminim hep düşük çıkar ama hiçbirinde sorun çıkmadı hepsi normal değerler arasında bayrama kadar diyete devam edeceğim. 1 haftada 86 olurum galiba sonrada normal hayatıma devam ederim. Ben başardım sizde başarabilirsiniz kolay gelsin size

8. Serap Gündoğdu

Serap Gündoğdu Yeni Üye

• Yazar
    Blog Yazıları:
    13
    Articles:
    7
    Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezun
    2 aylık süreçte sağlıklı bir şekilde 17 kilo vermek gerçekten bir başarıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 'ya göre diyetisyen ve doktor gözetiminde ayda en fazla 4kg ile 6kg arasında kilo vermenin sağlıklı bir zayıflamanın anahtarı olduğunu söylüyor. Bünyenizi biraz fazla yormuş gibisiniz. Ölçümlerinize devam etmenizi öneririm. Ayrıca kilonuzu korumanız için size önerilerim olacak;
    • Sağlıklı ve başarılı diyet sonrası yakaladığınız ritmi kesinlikle bozacak radikal hamlelerden kaçının. En azından bir süre sizi emniyetsiz bir şekilde fevri davranışlara yöneltebilecek davranışları erteleyin. 2 ay zahmetle verdiğiniz kiloları almanız hiç te o kadar süre almayacaktır emin olabilirsiniz.
    • Fazla yediğinizi düşündüğünüz öğünün ertesine bolca su ve tok tutan besinleri tüketin. Protein ihtiva eden besinlere yönelin.
    • Karbonhidrat ve Protein dengesini iyi kurun, ölçeklendirmeyi iyi hesaplayın.
    • Öğünleri aksatmak kilo vermenize hiç bir zaman yardımcı olmayacaktır. Metabolizmanızı kendi ritminize göre ayarlamak kilo korumada çok önemlidir. O yüzden öğünleri atlamadan tamamlamaya çalışın.
    • Egzersizlerinizi ve bununla birlikte hidrasyon kaybına karşı önlemlerinizi mutlaka alın.
    Eda hanımın diyetforum'da yazdığı benim de zevkle okuduğum bu konu hakkında güzel bir makale var. Bu Kilo koruma diyeti yazısını da okumalısınız. Kilonuzu korurken verdiğiniz süreçten daha sağlıklı yollar (Zaman/Ölçek) izlemeniz dileğiyle...

Özlem Bulut bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş

Yüklüyor...
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : bilgi@diyetforum.com iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.