Color
Background color
Background image
Border Color
Font Type
Font Size
 1. Elbette ki hepimizin isteğidir formada ve fit olmak. Özellikle biz bayanlar yaz ayları yaklaştığında hemen kışın aldığımız kiloları dert eder ve zayıflama derdine düşeriz. Bunun için ne duyduysak doğru ya da yanlış uygular tıpkı ekranlarda gördüğümüz mankenler gibi sıfır bedene inmeye çalışırız. İşte farkındalık ve anoreksiya tedavisi tam da burada erken teşhis edilerek ve insanın kendisine tanıyı koymasıyla başlamalıdır.

  Örnek aldığımız, ikon olarak gördüğümüz ince belli modeller ve harika gözüken vücutlar estetik açıdan her insanoğlu'nun dikkatini çeker. Peki, bu ne kadar doğrudur? Güzel görünmek ve sağlıklı olmak arasında ince bir çizgi vardır ve bunun her insan vücut yapısına göre ölçeği değişse de vücut kitle indeksinin ne aşağısına ne de yukarısına doğru hızlı ivme alan bir kilo almak ve kilo vermek kesinlikle sağlıklı yaşam standartlarını karşılayamaz.

  Aşırı Zayıflık Nedenleri


  Beden kitle indeksimizin yani boya göre ağırlık oranımızın 18,5 altına inmesine zayıflık denir. Bu oranın 20’nin altında olması ölüm riskini artırır ve hastalıklara olan direnci azaltır. Nasıl şişmanlarken aldığınız enerji harcadığınız enerjiden daha fazla ise zayıflıkta da durum tam tersidir. Yani aldığınızdan daha fazla enerji harcar ve kilo kaybedersiniz. Zayıflığının nedenleri ise yeteri kadar yemek yememe, aşırı egzersiz, hipertroidi, kişide bağırsak parazitlerinin olması, psikolojik stres olarak sıralanabilir. Mutlaka her istenmeyen durum gibi zayıflığın vücuda etkileri olacaktır.

  [​IMG]

  Zayıflığın Vücuda Etkileri Nelerdir?


  En başta vücut için gerekli vitamin ve mineraller alınmadığından vücut direnci düşecek ve bağışıklık sistemi zayıflayacaktır. Bu durumda her türlü hastalığa yakalanma riskiniz ortaya çıkacaktır demektir. Yeterli enerji alınmamasına bağlı olarak dikkatsizlik ve huzursuzluk da görülebilir. Zayıf kişilerde yağ dokusu yok denecek kadar azaldığı için vücudun koruyuculuğu azalır. Hormonların yapısında da yağ olduğundan adet düzensizlikleri de görülebilir. Zayıflık ileri boyutlarda aneroksiya ya kadar gidebilir.

  Zayıflık Tedavisi Nedir ve Nasıl Olmalıdır?


  Öncelikle zayıflığın nedeninin ne olduğu belirlenmelidir. Örneğin kişide bağırsak paraziti olup olmadığı ya da troid hormonlarının durumu ayrıntılı bir fiziki muayene ile değerlendirilmelidir. Eğer her hangi bir fiziksel neden yoksa ve kişinin zayıflığı sadece psikolojik olarak yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanıyorsa mutlaka uzman bir diyetisyene gidilmelidir. Sırf kilo alacağım diye yanlış bir şekilde karbonhidrat ve yağ ağırlıklı bir diyetle değil dengeli bir şekilde beslenme sağlanmalıdır. Bu noktada dikkat edeceğimiz şey, diyetisyenimizin önerilerine kulak vermek olmalıdır. Hızlı kilo almak için karbonhidrat ağırlıklı beslenmemeli ağır fakat emin adımlarla kilo almaya gayret etmeliyiz. Ancak yazımızda evde kendi kendimize uygulayabileceğimiz sağlıklı kilo almak için birkaç küçük öneriyi sizler için paylaşacağız.

  [​IMG]

  Sağlıklı Kilo Almanın Pratik ve Kolay Yolları

  • Yemeklerinizde kalorisi yoğun besinleri tercih edebilirsiniz.
  • Et yemeklerini ayrı tüketmek sizi zorluyorsa sebzelerin içine kıyma katabilirsiniz.
  • Çorbalarınıza yumurta katabilirsiniz. Salatalarınıza katacağınız ceviz, zeytin ve peynir kaloriyi yükseltmenize yardımcı olacaktır.
  • Ara öğünlerinizde yapacağınız küçük bir sandiviç veya sütlü bir tatlı üzerine ekleyeceğiniz ceviz, badem hem enerji yönünden hem de besin ögesi bakımından yerinde bir tercih olacaktır. Sıvıları yemeklerle birlikte değil yemek aralarında tüketin böylece mide kapasiteniz su ile dolmayacaktır.
  • Kendinize damak tadınıza uygun dondurma, ceviz, fındık, bisküvi ve pekmez gibi besinlerle karışımlar hazırlaya bilirsiniz. Böylece tek tek yiyemediğiniz gıdaları kolaylıkla tüketebilirsiniz. Karışımı hazırlarken dikkat etmeniz gereken nokta içindeki protein, karbonhidrat ve yağ oranının dengeli olmasıdır.
  • Anoreksiya tedavisi olan bir hastalıktır. Elbette erken teşhis ve doğru zamanda müdahele ile tespiti ve tedavi olunabilir. İleri düzeyde anoreksiya hastalığına yakalanmamak için vücudunuzu iyi tanıyın ve ölçümler ile evde kullanabileceğiniz pratik tartılar ile sürekli kendinizi denetim altında tutun.
 2. Obezite Nedenleri


  Hepimiz yaşamımızı devam ettirmek için yemek yemek zorundayız. Ancak yemek yerken giderek kilo alıyorsak ve tüm uğraşımıza rağmen kilo almanın önüne geçemiyorsak obeziteden bahsedebiliriz. Obezite nedir, besinlerden alınan enerjinin yani aldığınız kalorinin harcadığınızdan daha fazla olması durumunda vücudunuzun %20 ve daha fazla oranda yağ depolaması durumudur. Bu durumda giderek kilo alır ve yaşam kaliteniz giderek düşer hatta hareket etmekte zorlanırsınız. Maalesef son yıllarda ülkemizde de hızla artan bir sorun olan obezite tedavi edilmediği zaman ölümle bile sonuçlanmaktadır. Obezitenin yol açtığı hastalıklar ise oldukça fazladır. Obeziteye karşı nasıl beslenmeniz gerektiğini beslenme uzmanları kaçınmanız gereken besinleri ve sürekli kullanmanız gerekenleri şöyle sıralıyor;

  [​IMG]

  Obezitenin Yol Açtığı Hastalıklar


  Bunların başında insülün direnci ve Tip2 Diabetes Mellitüs yani şeker hastalığı gelmektedir. İnsülin direnci şeker hastalığının oluşmasında zemin hazırlayan bir sorundur. Vücudumuz şekeri enerji olarak kullanabilmek için insülin hormonuna ihtiyaç duyar. Pankreastan salgılanan ve karaciğer, kas, yağ, dokusu gibi dokularda insülin hormonuna karşı duyarsızlık gelişmesi sonucu insülin direnci ortaya çıkar. Bunun sonucunda da kontrolsüz kilo artışı ve kilo verme de zorluk ortaya çıkar.

  Obezite ve Hipertansiyon


  Obezite ve hipertansiyon arasında da doğru orantı olduğu artık uzmanlar tarafından kabul edilen bir gerçektir. Hipertansiyon zayıf erkek ve kadınlara oranla altı kat daha fazla görülmektedir. Obezite ile paralel seyreden hipertansiyon özellikle bel çevresindeki yağlanmanın arttığı durumlarda çok yüksek seviyelere ulaşabilmektedir.

  Koroner Arter Hastalığı


  Vücudumuzda metabolik olarak aktif yağlar karın çevresinde ve karın içi organların etrafında birikirler. Bu yağlar tümör oluşturan faktörler, östrojen, insüline benzer faktörler, yağ metabolizmasında etkin enzimler ve pıhtılaşmayı arttıran maddeler salgılar. Bu faktörlerden bir çoğu ise damar sistemini olumsuz etkileyerek damar sertliğini hızlandırır. Kalp krizi, inme ve kalp yetersizliğini hazırlar. Bu nedenle bel çevresi ölçümleri önemlidir. Bu ölçümlerin erkeklerde 94, kadınlarda 80 cm in üzerinde olması kişinin kalp ve damar sistemi bakımından risk altında olduğunu gösterir.

  [​IMG]

  Obezitenin Neden olduğu Ruhsal Sorunlar


  Yapılan çalışmalar obezitenin psikolojik etkilerinin fiziksel etkilerinden daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Bu kişilerde genellikle daha düşük benlik saygısı ve depresyon gibi sorunların olduğu bilinmektedir. Özellikle çocukların daha fazla davranış ve duygu durum bozukluğu gösterdiği bilinmektedir. Obezitede ruhsal sorunlar kendini yemek yememe anoreksiya nevroza veya kusarak yediğini çıkarma şeklinde kendini göstermektedir. Ayrıca kimi vakalarda Binge eating yani tıkanırcasına yemek yeme, gece yeme sendromu da görülebilmektedir. Birşeyi tıkanırcasına yiyerek kişi psikolojik doyuma ulaşmaya çalışıyor.

  [​IMG]

  Tıpkı madde bağımlılığında olduğu gibi kişi yemek yiyerek kendini fiziksel ve ruhsal rahatlatıyor ancak ardından yemek yediği için kendini suçluyor. Bu şekilde bir kısır döngü içinde kalıyor. Bu nedenle obezitenin psikolojik boyutunun da en az fiziksel boyutu kadar önemli olduğunu söyleye biliriz. Ayrıca obezite solunum bozukluğu ve astım, kas-iskelet sistemi bozuklukları, karaciğer yağlanması, uyku apnesi, felç gibi daha birçok soruna neden olmaktadır.
 3. Evinizde bulunan malzemeler ile hazırlayabileceğiniz pratik lezzetli ve düşük kalorili diyet Akdeniz salatası, menülerinizin yanına yakışacak bir tarif. Az yağlı ve az tuzlu olan bu salata tarifi, özellikle kolesterol probleminden yakınan kişiler için oldukça ideal diyebiliriz.

  Bir Porsiyon Akdeniz Salatası Kaç Kalori?


  Dört mevsim boyunca market ve manavlarda bulabileceğiniz ürünler ile hazırlanan diyet Akdeniz salatası kalorisi 273 kalori olmakta birlikte oldukça besleyici.

  Malzemeler :


  • Az bir miktar tuz
  • Az bir miktar zeytinyağı
  • 1 adet taze soğan
  • 1 orta boy domates
  • 1 adet salatalık
  • 1-2 adet yeşilbiber
  • Birkaç yaprak marul
  • Bir tutam taze nane
  • Bir tutam reyhan
  • Bir tutam roka
  • Küçük bir kâse parçalanmış beyaz peynir
  • İsteğe göre mısır

  Hazırlanışı :


  Diyet Akdeniz salatasının hazırlanışı oldukça kolay ve pratik. Salatanızı hazırlarken, tüm malzemelerin iyi bir şekilde yıkandığından emin olduktan sonra malzemeleri süzülmeye bırakın. Daha sonra tüm malzemeleri, kendi sunum zevkinize göre doğrayın. Salatanızın göze hoş görünmesi için marulları iri kıyım doğrayabilirsiniz. Tüm malzemeleri iyice harmanladıktan sonra karışım üzerine ufak ufak parçalanmış peynirinizi tüm salata üzerinde gezdirin. Peynirin parçalanıp dağılmaması için eklemeyi en son yapmanız gerekir. Bu aşamadan sonra az miktarda tuzu ve yağı salata üzerinde gezdirerek hafif bir şekilde karıştırın. Dilerseniz tariften soğanı çıkartarak sabah kahvaltılarınızda da tercih edebileceğiniz bu salata tarifi bol malzemesi ile oldukça doyurucu.
 4. Zayıflamak Gürkan Kubilay’ın mucize diyeti sayesinde çok pratik ve kolay olarak gerçekleşmektedir. Sağlıklı şekilde zayıflamak için diyet listesine sadık kalınması önem taşımaktadır. Kısa sürede kilo vererek fit bir vücuda sahip olunması mümkündür. Kısa süreli 6 Güne yayılmış Dr. Kubilay'ın Diyet Programı için küçük bir menü oluşturduk. Pratik ve yapımı basit olan bu program aynı Karatay Diyetindeki gibi canınızın çektiği bir çok yemek ve içeceği yasaklamadan tüketebiliyoruz.

  [​IMG]

  1.Gün Diyet Programı


  Kahvaltıda tam tahıllı 1 dilim ekmek, melisa sayı, yumurta ve dil peyniri olmalıdır. Ara öğünlerde 1 mandalina, öğle yemeğinde tam tahıllı ekmekle hazırlanan hindi etli sandviç ve ayran tüketilmelidir. Ara öğünde 1 muz tüketilmelidir. Akşam İskender veya yaş pasta tüketilebilir. Ara öğünlerde maksimum 1 avuç fındık tüketilmelidir.

  2.Gün Diyet Programı


  Kahvaltıda yulaf gevreği, ceviz, tarçın, süt, kuru erik. Ara öğünde mandalina, elma, ananas olmalıdır. Öğle yemeğinde ıspanak, sade makarna ve yoğurt olmalıdır. Zayıflama hareketleri yapılmalıdır. Ara öğünlerde badem tüketilmelidir. Akşam zeytinyağlı brokoli, havuç yemeği, 1 dilim çavdar ekmeği tüketilmelidir. Ara öğünde 1 elma tüketilmeli.

  3.Gün Diyet Menüsü


  Kahvaltıda 1 dilim çavdar ekmeği, yağsız süt, peynirli omlet, zencefil çayı, siyah zeytin tüketilmelidir. Ara öğünde armut tüketilmeli. Öğle de ton balıklı salata, 1 dilim tam tahıllı ekmek, ara öğünde meyveli yoğurt, akşam istenilen bir yemek tüketilebilir. Ara öğünde elma tüketilmelidir.

  4.Gün Diyet Menüsü


  Kahvaltıda haşlanmış yumurta, 1 dilim kepek ekmeği, reyhan-nane, papatya çayı, omlet, dil peyniri olmalı. Ara öğünde mandalina, öğle yemeğinde İnegöl köfte, mevsim salata, 1 dilim tam tahıllı ekmek, ara öğünlerde meyveli yoğurt yenilmelidir. Akşam mercimek çorbası ya da kahverengi pirinç pilavı olmalı. Ara öğünlerde 1 avuç ay çekirdeği tüketilmelidir.

  5.Gün Diyet Menüsü


  Kahvaltıda yeşil zeytin, omlet, dil peyniri, 1 dilim kepek ekmeği, ıhlamur olmalıdır. Ara öğünde yulaf ve yağsız yoğurt olmalıdır. Öğle kepekli makarna, bezelye çorbası tüketilmelidir. Ara öğünlerde avokado, elma olmalıdır. Sağlıklı beslenme için çalışılmalıdır. Akşam vakti kuru fasulye bol yeşillikli salata, 1 dilim çavdar ekmeği tüketilmelidir.

  6.Gün Diyet Menüsü


  İstenilen bir kahvaltı menüsü seçilebilir. Ara öğünde muz ya da çilek tüketilmeli. Öğle mantarla hazırlanan tavuk sote, şehriyeli bulgur pilavı ve ayran tüketilmelidir. Kilo hesaplamaktan vazgeçip hızla kilo verilmeye başlanacaktır. Ara öğünde keçiboynuzu tüketilmelidir. Akşam vaktinde barbunya pilaki, 1 dilim çavdar ekmeği, erişte tüketilmelidir. Ara öğünlerde 1 avuç sarı leblebi tüketilmelidir.
 5. Diyet Kabak Köftesi ve Sebzeli Et Sote


  Diyet yemekleri denildiğinde akla tatsız tuzsuz yiyecekler gelir. Bu yüzden genellikle çoğumuz diyet yemeklerinden, diyet yiyeceklerden nefret eder ve bir an önce ideal kiloya kavuşup doya doya sevdiğimiz yemeklerden yemek isteriz. Genelde kilo vermeye çalışırken sadece diyet sebze yemeklerinin yenmesi gerekmiş gibi bir algı oluşuyor. Fakat altta tarifini vereceğimiz yemekler ile bu algının ortadan kalktığını görecek, sebze yemekleri de sizin için sıkıcı ve tatsız olmaktan çıkacaktır. Böylelikle de ideal kiloya kavuşmanın yolunun sevmediğimiz, lezzetsiz yiyeceklerden geçmediğini görmüş olacağız.

  Gelelim yemeklerimizin yapılışına;

  Kabak Köftesi DiyetYemeği


  1 porsiyon 313 kcal ve porsiyonu 300 gram. 6 kişilik bir yemek, hazırlama ve pişirme süresi ile birlikte yaklaşık 30 dakika.

  Malzemeler :
  • 6 adet orta boy kabak
  • ½ maydanoz
  • 1 demet dereotu
  • 5 adet yeşil soğan
  • 2 yumurta
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • ½ su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
  • 1 su bardağı beyaz peynir
  • 1,5 çay bardağı un
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 2 çay kaşığı tuz

  Yapılışı : Kabaklar güzelce soyulup rendelenir ve 10 dakika suyu sıkılarak bekletilir. Maydanoz, dereotu ve soğanda yıkanıp ince ince kıyılır. Un, yumurta, zeytinyağı, tuz, karabiber ve beyaz peynir yoğurma kabına alınır. Üzerine kabak, maydanoz, dereotu ve yeşil soğan eklenerek güzelce karıştırılır. Harç yağlanmış fırın tepsisine kaşık yardımıyla dökülüp yayılır ve önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10 dakika pişirilir, sonrada kaşar peyniri üzerlerine konularak 10 dakika daha pişirilir. Köfteniz hazır, afiyet olsun.

  Diyet Sebzeli Et Sote Diyet Yemeği


  1 porsiyon 247 kcal ve 1 porsiyonu 190 gramdır. 10 kişilik bir yemek. Toplam hazırlama ve pişirme süresi 55 dk.

  Malzemeler :
  • 3 adet domates
  • 1 kg dana eti
  • 3 adet biber
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • ½ demet dereotu
  • 5 adet orta boy kuru soğan
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı

  Yapılışı : Et küp küp doğranarak tencereye alınır ve kendi suyunu çekene kadar 25 dk. pişirilir. Soğan ve biber ince ince doğranır. Ete eklenerek biraz pişirilir. Domates ve dereotu doğranarak üzerine eklenir. İyice pişirilir. En son indirmeye yakın da baharatlar eklenir ve ocaktan alınır. Yemeğiniz hazır, afiyet olsun. Diyet Yemekleri Paylaşmaya devam edeceğim güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.
 6. Uyguladığınız diyet rogramlarında bir süre sonra kilo vermeye başlayınca en çok sorun çıkartan ve göze batmaya başlayan göbek ve yanlarının erimesi ve zayıflaması en çok istenilen durumdur. Ancak göbek bölgesi ve çevresinin kas yapısı az ve zor çalıştığı için o bölgede toplanan yağların erimesi de güç olmaktadır.

  Diyetle birlikte yağları eritmeye yardımcı, tarçın, limon ve yeşil çay tüketimini artırmak göbek eritme diyeti yöntemlerindendir. Ayrıca yan kasları ve göbek kaslarını özellikle çalıştıracak hareketlerle diyetinizi desteklemeniz gerekmektedir. Oturduğunuz yerde bile karın kaslarınızı kasıp gevşeterek oradaki kasların çalışmasına destek olabilirsiniz. Karın kasları ne kadar çok çalışırsa oradaki yağların uzaklaşması ve yok olması o kadar kolay olacaktır.

  Sağlıklı ve Güzel Bir Görünüm İçin Spor Yapmayı İhmal Etmeyin


  Özellikle sağlık için kilo vermeyi amaç edinmelisiniz. Buradaki dikkat edilmesi gereken ayrıntı diyet listenizin dengeli ve sağlıklı beslenme öğelerini içeriyor olması gerekliliğidir. Özellikle karın bölgesi ve bel çevresinde yağlanma fazlalaşmış ise sağlığınız konusunda dikkat etmeniz de gerekmektedir.

  Göbek ve karın bölgesi için en doğru hareket mekik hareketidir. Mekik hareketini çok çeşitli yöntemlerle evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Mekik hareketinin yarım ve tam olanları da bulunmaktadır. Hareketleri yapmaya başladığınızda her gün azara azar sayıyı artırmayı ihmal etmeyin. Göbek eritme için bu hareketleri muntazam bir şekilde geçerli hareketi doğru açılarda ve mutlaka esneme, ısınma hareketleri sonrasında yapmalasınız.

  Bel çevresi için ayakta dik durarak bacaklarınızı birleştirin ve hazır ol pozisyonu gibi ellerinizi yanlara yerleştirin. Ellerinizi yanlardan dizlerinize uzanacak kadar yanlara doğru eğilin. Bu hareket can simidi dediğimiz alandaki kasları çalıştırmaya yarayacaktır.

  Hızlı Zayıflamak İçin Egzersiz Şart Mıdır?


  Zayıflamak için egzersiz şart mıdır? Sorusuna yanıt uzmanlar tarafından gecikmedi, “ evet, spor yapmak şarttır”. Aslında bu hepimizin bildiği, her defasında nedense bilmezlikten geldiğimiz ve sonunda da diyetle sporun iç içe geçerek hayat bulmasıyla birlikte uyguladığımız bir süreçtir.

  Tabi işin en önemli kısmı kendimiz için en doğru olan egzersiz programını uygulamaktır. Her gün düzenli yürüyüş yapabilir; bisiklete binebilir, yoga yapabilir, ip atlayabiliriz. Tüm bu spor ve egzersizler kendi potansiyelimize, sağlığımıza ve kilomuza göre şekillenebilir.

  Zayıflamak için kendimize seçeceğimiz uygun egzersiz ve diyet programı için bir uzmandan destek almak, sağlığımız için son derece önemli bir ayrıntıdır. Uzmanlar, var olan kilonuzu korumak isterseniz haftada 2 veya daha fazla, eğer kilo vermek gibi bir gayeniz varsa haftada 4 veya daha fazla egzersizin şart olduğunu vurgulamaktadırlar.

  Zayıflamak için egzersiz şart mıdır? Soruna bir diğer yanıt ise “hayır şart değildir” dir ama diyetle birlikte egzersiz işin içine girerse, yağ yakımı daha hızlı ve sağlıklı olacaktır. Bu bağlamda fiziki görüntümüz, bize güven verecek daha zinde ve mutlu hissettirecektir. Zayıflamak için çıktığımız yolculuğumuzun şekli ne olursa olsun yolun sonu “zayıflamak için egzersiz şarttır ”a çıkmaktadır.

  Egzersiz sadece zayıflamak için değil sağlıklı olabilmek ve kalabilmek için hayatımızın bir parçası haline gelmelidir. Bunun için kendi zevkimize, fiziki durumumuza göre bir egzersiz programı belirleyebilir ve uygulayabiliriz.

  Tüm bunlara ek olarak sağlıklı beslenmek, tatlıya hayır diyebilmek, bol su içmek, egzersiz ve diyet eşliğinde yapılması şartıyla, sağlık yolculuğunuz sizleri Nirvana’ya ulaşmanızda en iyi şekilde destekleyecektir.


  Göbek Kasları Çok Zor Harekete Geçer Pes Etmeyin


  Sizlere önerilen hareketleri yaparken hemen kısa sürede sonuç alamayabilirsiniz. Moralinizi bozmayın. Sağlıklı bir diyet programı eşliğinde spor yapmaya da devam ettiğiniz sürece etkili ve kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Mekik ve yanlara eğilme hareketleri ile birlikte günde bir saat kadar tempolu yürüyüş önerimizi de dikkate almalısınız. Genel vücut sağlığı ve güzel bir görünüm için zayıflamak herkesin istediği bir durumdur. Bunun için düzenli spor, motivasyon ve size özel hazırlanmış kalieli bir diyet programı yeterli olacaktır.


  [​IMG]

  Göbek Eritme egzersizlerine önce gücü kollarınıza toplayarak başlıyoruz 2 set 15'er saniyeden A 'da gördüğünüz şınav pozisyonunda bekleme konumuna geçerek setleri tamamlayın. Daha sonra B ve C 'de gördüğünüz gibi Tek kolunuzu destek alarak 10'ar saniyeden hareketi sabit kalarak bitirin.

  [​IMG]

  Vücudun yapısı, günlük yaşamda harcanan enerji oranı ve fazla olan kilonun miktarı kilo verme hızında etkilidir. Kimi insan daha hızlı kimi insan daha yavaş kilo verebilir. Kişisel farklılıkların bu konudaki etkilerinin bilinmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da şok diyet adı altında tek tip beslenme yöntemi ile hızlı kilo verme çabalarının sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin bilinmesi gerekliliğidir. Öncelikle sizin yaşam ve beslenme tarzınıza en uygun yiyecekleri içeren diyet listesinin size özel hazırlanmış olması gerekmektedir. Diyet listeleri kişiye özel olup, basmakalıp listeler hazırlayan diyetisyenlerden uzak durmanızı öneririz. Sizin yapınıza, alışkanlıklarınıza ve hatta maddi durumunuza göre hazırlanmış bir diyet listesini uzman diyetisyeninizle birlikte hazırlayabilirsiniz.

  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]

  Zayıflama Diyetlerine Destek Olacak Uygulamalar


  Diyet listenizi uygularken birkaç küçük ayrıntıya dikkat ederek diyetinizin başarısını destekleyebilirsiniz. Günlük yaşamda kolayca hayata geçirilebilecek bu uygulamaları hayata geçirmeye özen göstermeniz sağlıklı kilo vermenize destek olacaktır. Öncelikle haftada beş kilo verme, zayıflatan ilaç gibi gerçek olmayan ve sağlığı tehdit edebilecek uygulamalardan uzak durmalısınız. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile hızlı kilo vermenin de mümkün olduğunu bilerek diyet listenize sadık kalmalısınız.

  Kilo vermeye karar verip diyet listenizi uygulamaya geçirdiğinizde, beraberinde en az günde 1,5-2 litre su içmeniz gerekmektedir. Suyun içine bir iki dilim limon koyarsanız antioksidan ve C vitamini desteği alabilirsiniz.

  Sağlıklı Kilo Vermek İçin Diyetle Beraber Neler Yapılabilir?


  Öğün aralarında bağırsakları çalıştırmak ve gerekli mineralleri almak için kuru kayısı, kuru erik ve türevleri ile 10 adetten fazla olmamak koşulu ile badem, fındık ceviz ve türevlerini tüketebilirsiniz. Ana öğün sayınızın üçü geçmemesi gerekmektedir. Diyetinize ek olarak çok zorlayıcı olmayan tempolu yürüyüş gibi bir spor aktivitesinin günde bir saat kadar yapılması önerilmektedir. Yorucu ve zorlayıcı bölgesel zayıflama hareketleri sadece vücudunuzun bitkin düşmesine yol açacağı için önerilmemektedir.

  Yeşil çay antioksidan özelliği ve yağ yakıcı özelliği ile her diyette tavsiye edilmekte olup, günde iki fincanı geçmemesi önem arz etmektedir. Yeşil çay dışındaki zayıflama çayı adı altındaki ürünleri tüketmeyin. Belli bölgeleri eritmek için özellikle göbek eritme gibi erimesi zor bir yağ grubuna dahil bir bölgeyse mutlaka egzersiz ve diyet listesi için diyetisyeninizden size özel bir program isteyin.

  Sevgiyle kalın, Sağlıklı kalın, Dinç Kalın...
 7. Ülkemizde etkisi kanıtlanan, başarılı olarak kabul edilen diyet listeleri ünlü Profesör Canan Karatay tarafından hazırlanmaktadır. Titizlikle hazırlanan diyet listeleri hızlı kilo vermek isteyenlerin bir numaralı tercihi. Canan Karatay’ın hazırladığı listenin tüm kurallarına uyarak verdiği önerileri dinleyerek kısa sürede kilolarımızdan kurtularak sağlıklı ve fit bir görünüme ulaşılabilir.

  Karatay diyeti vaatlerinde şok diyetlerindeki gibi kısa vadede kilo vermenizi tahüt etmiyor. Karatay diyetini bir yaşam tarzı haline getirmeyi başaran insanlar ilk aşama olarak kilo almamaya başlar, yağlar depo edilmez daha sonra az bir durağanlık dönemi yaşadıktan sonra depo edilen yağlar kırılarak kalıcı olarak kilo verirler. Karatay diyeti daha sonra bırakılan bir diyet olmadığı için hiçbir zaman verilen kilolar alınmaz. Ömür boyu da Karatay diyeti sayesinde kilo problemi olmaz.

  Günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından birisi herkes tarafından kabul edilen adıyla obezite çeşitli hastalıkların da habercisidir. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, polikistik over hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, felç, şeker hastalığı, fıtık gibi ciddi hastalıkların da sebebi veya tetikleyicisidir.

  [​IMG]

  Karatay diyeti diyet uzmanları tarafından beslenmenin öğünlere bölünerek, az ama sık şekilde yapılması gerektiği kuralını tamamen yanlış olduğunu savunuyor. Özellikle alınan besinlerden aldığımız yağlar vücudumuzda yağ olarak depolanmadığını, sadece karbonhidrat menşeili besinlerin sadece yağ olarak depolandığını öngörüyor. Karatay diyetinde istediğiniz kadar kuruyemiş ürünleri yiyebiliyor pazar sabahları tereyağında sucuklu yumurtayı leziz bir şekilde miğdenize indirebiliyorsunuz. Kolesterol yüzünden diyetistyenlerin yasakladığı kırmızı et, salam, pastırma, sosis, yumurta, süt, peynir, yoğurt, balık, kuruyemiş (badem, ceviz, leblebi, fındık, fıstık) gibi besinler Karatay Diyeti için yasaklı değil. Dilediğiniz kadar elbette ölçülü ve bilinçli bir şekilde tüketebiliyorsunuz. Karatay diyetin ölçüt olarak yemek miktarı belirgin değildir, kısıtlayıcı bir yapısı yoktur. Odak noktası miktardan çok ne yediğiniz ile ilgilidir. Yenmemesi gereken besin gruplarını diyet süresince tüketmemeniz gerekir. Bu duruma ilişkin Karatay diyetinde Karbonhidrat ihtiva eden tüm besinlerin tüketimi yasaktır. Bu yasak vücudumuzdaki fazla yağın sebebinin yediklerimizden değil, bu ürünlerin içerdiği karbonhidrat ve vücudun hareketsiz kalması sonucu depolanan yağ olduğu gerçeğinden ileri gelmektedir. Bundan dolayı Karatay Diyeti Şekerli ürünler, Fruktoz - Bol Vitaminli Meyveler, Hamur işi, Ekmek ve Sonradan İşlem Görmüş Besinler ‘den kesinlikle uzak durmanız gerektiğini söylüyor.

  Canan Karatay Diyeti - 7 Günlük

  Diyetin 1. Günü

  Kahvaltıda beyaz peynir, 2 adet suda haşlanmış yumurtanın yanında domates, fıstık, fındık, şekersiz çay tüketilmesi de önerilmektedir. Öğle yemeğinde haşlanmış tavuk göğsü, zeytinyağlı fasulye, bol yeşilli salata, şekersiz çay tüketimi önerilir. Çay yerine isteğe göre bir bardak ayran da hızlı zayıflamak için tüketilebilir. Ara öğünde badem, fındık, leblebi tüketilebilir. Akşam ise balık, yeşil salata tüketilmelidir.

  Diyetin 2. Günü

  Kahvaltı da haşlanmış 2 adet yumurta, peynir, domates, fıstık, fındık, çay tüketilmelidir. Öğle yemeğinde 3 ile 4 kuzu pirzolası, salata yeterlidir. Akşam yemeğinde ızgara balık, barbunya, muz doyurucudur.

  Diyetin 3. Günü

  Tereyağ da yumurtalı menemen ve klasik gıdalar tüketilebilir. Ara öğünlerde bitki çayları, öğle ve akşam yemeklerinde yeşil salatalar, sebze yemekleri tüketilmelidir. Diyetlerde kuzu pirzola, bonfile ızgara, taze meyveler tüketilmelidir.

  Diyetin 4. Günü

  Kahvaltıda tereyağında hazırlanan peynirli omlet, bitki çayları tüketilmelidir. Öğle yemeğinde 1 bonfile ya da 4 kuzu pirzola tüketilebilir. Akşam yemeğinde salata, balık, zeytin yağlı barbunya önerilir.

  Diyetin 5. Günü

  Kahvaltıda peynir, sebzeler vazgeçilmezler arasındadır. Ara öğünlerde 1 avuç ceviz içi tüketilebilir. Öğle yemeğinde şiş kebap, yeşil salata, yoğurt tüketilebilir. Akşam yemeğinde 4 kuzu pirzola, yeşil salata, yoğurtlu semizotu salatası tercih edilebilir.

  Diyetin 6. Günü

  Kahvaltıda sahanda pastırmalı yumurta, yeşil çay, şekersiz çay içilebilir. Ara öğünce ceviz içi tüketilmeli. Öğle yemeğinde ızgara, yeşil salata, tuzsuz ayran tüketilmelidir. Akşam yemeğinde balık, tavuk ızgara, yeşil salata, sade tahin helvası tüketilmelidir.

  Diyetin Son Günü

  Kahvaltıda pastırmalı ya da peynirli omlet, peynir, salatalık olmalı. Öğle yemeğinde susuz kuru fasulye yemeği, dana bonfile ızgara, biftek, çoban salatası tüketilmelidir. Akşam yemeğinde ızgara, yeşil soğan, domates, rokadan oluşan salata, közlenmiş biber diyetisyenler tarafından da önerilmektedir.
 8. Kilo vermek ve kilolu olmak aslında birbiri ile bağlantılı konular. Bu konular birbiri gibi zor olan konularda aynı zamanda. Kilolu olmaz zaten yeterince zor lakin kilo vermek daha zor. Aslında doğru bilinen yanlışlara sapılmadığı sürece kilo vermek çok da zor değildir. Günümüzde pek çok kişi kilo vermiş ve sağlıklı hayatlarına kavuşmuştur. En önemli olan ve kesinlikle unutmamanız gereken şey ise bu işi beyninizde bitirmektir. Halk arasında rezene çayı zayıflatırmı ? sorusu yaygındır. Bu yazımızda bu sorunun cevabını size aktaracağım.

  Bitkilerden Gelen Şifa


  Pek çok kişi ilaçların bile bitkilerden yapıldığını gayet iyi bir şekilde bilir. Bitkiler öyle etkilidirler ki birçok hastalığın tedavisinde bile kullanılırlar. İşte bu bitkilerden biri de rezene bitkisidir. Raziyaneç, tatlı anason, Foeniculumvulgare ve Raziyane isimleri de olan rezenenin aslında pek çok etkisi bulunmaktadır. Kendisi maydonozgiller familyasından gelmektedir. Genellikle 2 yıllık kadar bir bitkidir. Bitkisi 1 ya da 2 metre boyunda olabilir. Dik uzayan gövde bir hayli de sık çatallaşır. Çiçekleri ise altın sarısı rengindedir. Harika tadının yanı sıra etrafı saran ve ferahlık hissi uyandıran da bir kokusu vardır. İçerisindeki meyankökü sayesinde ağızda tatlı bir his uyandırır ve nefesinizi tazeler. Özellikle Rönesans döneminde kadınların zayıflamak için rezene bitkisini kökleriyle birlikte kaynattıkları tarih kitaplarında geçiyor. Bunun yanında sağlık açısından vücuttan su atımını kolaylaştırdığı, böbrekleri çalıştırdığı ve bağırsak sistemini rahatlattığı bilinen kanıtlanmış etkileridir.


  Rezene tohumlarının ihtiva ettiği maddelerin içeriğinde metabolizmanızı hızlandıracak, cildinize ve vücudunuza detoks etkisi sağlayacak özellikler bulunur.

  Lif : Rezene çayını sıcak içseniz dahi içerdiği lif çözünmeyecek ve vücudunuzun ihtiyacı olan lif desteğini sağlayarak, sindirim sindirim sisteminizin daha rahat çalışmasını sağlayarak bağırsaklarınızın asli görevini yerine getirmesine yardımcı olacaktır.


  Kalsiyum : Kemiklerinizi güçlendirmesinin yanı sıra şeker hastaları ve yüksek tansiyonu önlediği bununla birlikte adet döngüsünü sabitleme, düzene sokma yani kontrol altında tutma özellikleri vardır.

  Fosfor : Protein üretmenin yanında sindirim sisteminizin sürekliliğine yardımcı olur ve vücudunuza enerji vererek diş yapınıza, özellikle diş minelerine ve kemiklerinize güç yani sağlık kazandırır.

  Magnezyum : Sinir sisteminde rahatlık ve gevşeme ile birlikte uyku düzeninizi toparlar. Kas yapınızı güçlendirerek esnek bir yapıya kavuşmanızı sağlar.

  [​IMG]
  * Ucuz ve kolay bulunabilir olması Rezene Çayını hesaplı olduğu kadar da yararlı ve sağlıklı beslenme listelerinde ilk basamaklarda yer almasını sağlıyor.

  Rezene Nerede Yetişir Nereden Bulunur?


  Kilo vermek konusunda da bir hayli yardımcımız olan bu rezene bitkisi ülkemizde yabani olarak yetişen bir bitkidir. Rezeneyi dağlarda bayırlarda aramanıza hiç gerek yoktur. Evinize en yakın aktara gittiğinizde en tazesinden rezene bitkisiniz kolaylıkla alabilir ve kendi rezene çayınızı yaparak kilo vermeye başlayabilirsiniz.

  Rezene Çayı İle Kilo Vermek


  Birçok kişinin katıldığı bir araştırmada göstermiştir ki 1 ay boyunca her gün rezene çayı tüketenler beslenmelerinde hiç değişiklik yapmamalarına rağmen 1,3 kilo vermişlerdir.

  Rezene Çayı nasıl demlenir ? Rezene Çayı Tarifi


  Aktar veya marketlerden edindiğiniz rezene tohumlarını sıcak su ile demlenmesi sonucu ortaya çıkan rezine çayı, bir gece evvelden soğuk su içerisinde beklettiğiniz tohumların ertesi gün açık sarı renge dönmesiyle tüketilebilecek kıvama gelir.

  1 bardak suyu bir cezveye koyun, içine de 1 çay kaşığı rezene tohumu atın bunu kaynatın. Kaynadıktan sonra çayın altını kapatın ve ağzını kapatarak 5 dk. demlenmesini sağlayın. Mümkün olduğunca sıcak olarak tüketmeye çalışın. İsterseniz içine biraz bal da ekleyebilirsiniz.
 9. Ramazan ayının yaza denk gelmesi ve uzun süre açlığa dayanılması akşamları fazla yemek yemeye ve kilo almaya neden olabiliyor. Bir de bunlara çeşit çeşit yemekleri bulunduran iftar davetleri ve her gün yenen tatlıları düşününce neredeyse kilo almamak imkânsız hale geliyor. Fakat bunun önüne geçmek ve ramazan ayında kilo vermek mümkün…

  [​IMG]

  Ramazan ayında kilo almanın nedenlerini bilmek önlem almak ve doğru beslenmek adına önemlidir. Yazın oruç tutmak uzun süre aç kalmayı, günlük alınan kalorilerin akşam saatine yoğunlaşması, iftar davetlerinde ya da evde çeşit çeşit yemeklerin bulunması, her gün genelde tatlı tüketilmesi, aktivitesiz bir yaşam biçimi kilo almaya neden olur.


  Ramazan Ayında Hastalar Ne Yapmalılar ?

  Oruç tutmadan önce kalp, şeker, böbrek hastaları ve yaşlı bireyler doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Doktorun onayını almadan oruç tutmamalıdırlar. Sahurda beyaz ekmek, makarna, pilavdan uzak durulmalı; tam tahıllı ve lif içeren ekmekler tüketilmelidir. Müsli tüketmek hem tok tutar hem de kilo kontrolünü sağlar. İftar yemeklerinde haşlama, ızgara yemekler tercih edilmeli; kızartmalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Sahurda pide yerine tam tahıllı ekmek tercih etmeye çalışın çünkü pide kan şekerinizi yükselterek belli bir süre sonra daha fazla acıkmanıza neden olur. Ayrıca iftarda da her gün pide tercih etmeniz kilo almanıza sebep olur. Günlük yiyeceğiniz pide bir avuç boyunu geçmemelidir. İftardan sahura kadar olan süreçte bolca su tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca iftardan sonra ara öğün olarak da maden suyu tüketmeniz günlük gerekli olan mineralleri karşılamanızı sağlayacaktır. Tatlı yeme ihtiyacınızı her gün yerine haftanın belli günlerine dağıtabilirsiniz. Tatlı olarak tercihlerinizi de hafif tatlılara hatta lifli meyvelerden yana kullanabilirsiniz.


  Ramazan Ayında Oruç Tutarken Kilo Vermenin Yolları

  Sahura mutlaka kalkılmalıdır çünkü uzun süre aç kalmak metabolizmanın yavaşlamasına neden olur ve kan şekeri düştüğü için daha çok acıkmanızı sağlar. Aynı şekilde yine sahurda peynir, süt, yumurta gibi protein ağırlıklı besinlere ağırlık verilmelidir bu hem tok tutacaktır hem de gerekli kalsiyum, mineral ve vitaminleri sağlayacaktır. Sahurda domates salatalık gibi çiğ besinlere mutlaka yer verilmeli ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

  Sahur ve iftar arası 12 saati geçtiği için yemeklere birden yüklenmek yerine yavaş ve çok çiğneyerek tüketmek sindirimi kolaylaştırır. Aksi halde midede yanma, ağrı, gaz problemi ve kabızlık meydana gelir. İlk olarak yemek tercihini çorbadan yana kullanılmalıdır. Daha sonra ana yemeğe geçmeden en az 15 dakika beklenmelidir. İftarla birlikte çay, kahve tüketmemeye özen gösterin çünkü bu içeceklerle birlikte yenen yemekler demir emilimini azaltır.

  [​IMG]


  Oruçluyken Spor Yapılabilir mi ?

  Oruçluyken spor yapmayın çünkü bu durumda yıkım artarken, yağ artar ve kaslar azalır. Yani oruçlu iken spor yapmak fayda yerine zarar getirir ve daha çok kilo almanıza neden olabilir. İftardan 1-2 saat sonra yürüyüş yapmak metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca besin değeri yüksek olan: hurma, bal, balık, incir, organik zeytinyağı tüketilmelidir.


  Ramazanda Diyet Yapılır mı ?

  Cevabı evet Ramazan Ayında diyet yapılabilir. Sağlık örgütlerinin uzun yıllardır çalışmaları sonucunda ortaya insan metabolizmasının oruç tuttuğu aylar içerisinde bünyesinin diğer zamanlara nazaran farklı çalıştığı, sindirim sisteminin ve vücut direncinin farklı tepkiler verdiğini gözlemlemiş. Tüm vücut sistemlerinin yavaşladığı ve hassaslaştığı bu dönem içerisinde belli bir rutini 1 ay boyunca aşan ve değişen tepkiler yani reaksiyonlar her zamankinden değişik olduğu not edilmiş. Bu yüzden verdikleri öneriler içerisinde yediklerimize dikkat ederek diyet yapılabileceğini ama bunun sağlıklı yollardan olması gerektiğini üzerine basarak vurguluyor. Ramazan ayı diyeti için verilen diyet listesi maddelerini şöyle sıralıyorlar;

  * Uzun süren Oruç vaktinde durgun ve dingin kalan bünyenize açlığın verdiği gözü kararmışlığa nefsiniz ile ket vurup bir anda her şeyi yemeden ve yavaş hareketlerle sindirerek orucunuzu açmalısınız.

  * İftar ve Sahur esnasında kesinlikle çay, kahve gibi içecekleri yemekten sonrası için saklamalısınız. Yemek ile birlikte aldığınızda susuzluğunuzu gidereceği yerde vücut ısınızı daha da arttıracak ve vücudunuzun sıvı ihtiyacını daha da arttıracaksınız. Ayrıca besinlerden aldığınız tüm vitamini sıcak su kullandığınız için azaltacaktır.

  * Ramazan ayında meyve yemeği alışkanlık haline getirmeli hatta sıvı veya çiğ olarak tüketebilirseniz sizi hem direnç olarak hem de susuzluk bakımından sizi tatmin edecek düzeyde katkısı olacaktır. Sıvı halde tüketeceğiniz meyve ve sebzeleri komposto, hoşaf ve şerbet gibi yemek sonrası tatlılar şeklinde hazırlayabilirsiniz. Normal zamanda günlük 1-2 litre arası sıvı ihtiyacı olan metabolizmanız Ramazan ayı süresince 3 - 4 litreye kadar zaman zaman çıkacaktır. Bu yüzden meyveleri sıvı halde almanın size inanılmaz pozitif etkileri olacaktır. Karpuz, Üzüm, Kavun, Şeftali gibi meyveleri de mikser gibi aletler ile öğüterek suyunu içebilir veya en başta söylediğimiz gibi çiğ bir şekilde ramazan masalarınızda tatlı safhası için kullanabilirsiniz.

  * Oruç tuttuğunuz günlerde özellikle mutlaka düşük kalori ihtiva eden besinlere yönelerek daha çok sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Eğer Ramazan Ayında Diyet yapmakta kararlıysanız kalori hesabınızı mutlaka yemeklerden önce yapın.

  * İftar sonrası kısa yürüyüşler ve en azından 1 saat sonrasında pratik ve küçük egzersizlerle fazla hararetli olmadan spor yapabilirsiniz. Oruçluyken Diyetinizi disiplinle devam ettirebilmeniz için Sahura kalkın. Metabolizmanızın hızını şablona sokup yavaşlatmadan aç kalma sürenizi kısaltabilirsiniz.

  * Kolesterolünüzü dengede tutmak için mutlaka kırmızı eti ve yağlı yiyecekleri az miktarda tüketmeye dikkat etmelisiniz. Normal zamanlardaki gibi her gün olmasa da ramazan boyunca haftada 2 3 kere baklagil ve beyaz et tüketmelisiniz.

  * Fazlasıyla dehidrasyona uğrayıp yani susuz geçireceğiniz saatler için hem iftardan sahurun bitişine kadar mutlaka 1-2 litre su içmeli böylece böbrekleriniz çalışmasına faydalı olacak ve sindirim sisteminizi rahatlatacaktır.

  * Sigara içimini hiçbir şekilde onaylamadığımızı belirterek özellikle Diyet vakitlerinde kesinliklikle sigara içmemeniz gerektiğinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu sefer Hem Diyet hem de oruç tutacaksanız ve bu yüzden yemeklerden önce, sahur bitişinde sigara içmemeye dikkat etmelisiniz.


  Ramazan Diyet Listesi


  Sizler için hazırladığımız pratik ve rahat uygulanabilir iftar ve sahur diyet listesini aşağıda paylaşıyoruz. Ramazan Ayında Oruç tutarak Diyet yapmak için mutlaka öğünlerinizi light hale getirmeniz gerektiğini unutmayın.


  İftar Diyet Listesi

  · Hafif Çorba ve Sebze Yemeği İftar Öğünü

  - 1 Tabak Çorba (Sebze veya Tahıl)

  - Sebze Yemeği

  - Yoğurt ve Salata (Zeytinyağlı)

  - 3 Dilim Kepek Ekmeği


  · Protein ve Sebze Yemeği İftar Öğünü


  - 1 Tabak Çorba (Tahıl)

  - 1 Porsiyon Et (Az pişmiş)

  - Çoban Salata ve 1 Kase Hoşaf veya Komposto

  - 3 Dilim Kepek Ekmeği  Sahur Diyet Listesi

  · Light Kahvaltı Sahur Öğünü

  - Az tuzlu ve Az yağlı peynir

  - 4 - 5 adet Siyah Zeytin

  - Bol zeytinyağlı ve az tuzlu salata

  - Karpuz, üzüm, şeftali suyu


  · Extra Light Kahvaltı Sahur Öğünü

  - 1 dilim Peynir (Sıfır Tuz ve Yağsız Peynir)

  - 2 – 3 Adet Siyah Zeytin

  - Söğüş Salata

  - Bol Su


  · Makarnalı Sahur Öğünü

  - 6 – 7 Çorba kaşığı Makarna

  - 1 Porsiyon Beyaz Et veya Yarım Porsiyon Kırmızı Et

  - Sütlü Tatlı veya Komposto


  · Yumurtalı Sahur Öğünü

  - 2 – 3 Yumurta ve 1 Adet Yeşil Biberli Menemen

  - 3 Dilim Kepek Ekmeği

  - Yeşil Çay
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.