Zayıflık Hastalığı Anoreksiya

seda özyurt tarafından seda özyurt's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 1841

Elbette ki hepimizin isteğidir formada ve fit olmak. Özellikle biz bayanlar yaz ayları yaklaştığında hemen kışın aldığımız kiloları dert eder ve zayıflama derdine düşeriz. Bunun için ne duyduysak doğru ya da yanlış uygular tıpkı ekranlarda gördüğümüz mankenler gibi sıfır bedene inmeye çalışırız. İşte farkındalık ve anoreksiya tedavisi tam da burada erken teşhis edilerek ve insanın kendisine tanıyı koymasıyla başlamalıdır.

Örnek aldığımız, ikon olarak gördüğümüz ince belli modeller ve harika gözüken vücutlar estetik açıdan her insanoğlu'nun dikkatini çeker. Peki, bu ne kadar doğrudur? Güzel görünmek ve sağlıklı olmak arasında ince bir çizgi vardır ve bunun her insan vücut yapısına göre ölçeği değişse de vücut kitle indeksinin ne aşağısına ne de yukarısına doğru hızlı ivme alan bir kilo almak ve kilo vermek kesinlikle sağlıklı yaşam standartlarını karşılayamaz.

Aşırı Zayıflık Nedenleri


Beden kitle indeksimizin yani boya göre ağırlık oranımızın 18,5 altına inmesine zayıflık denir. Bu oranın 20’nin altında olması ölüm riskini artırır ve hastalıklara olan direnci azaltır. Nasıl şişmanlarken aldığınız enerji harcadığınız enerjiden daha fazla ise zayıflıkta da durum tam tersidir. Yani aldığınızdan daha fazla enerji harcar ve kilo kaybedersiniz. Zayıflığının nedenleri ise yeteri kadar yemek yememe, aşırı egzersiz, hipertroidi, kişide bağırsak parazitlerinin olması, psikolojik stres olarak sıralanabilir. Mutlaka her istenmeyen durum gibi zayıflığın vücuda etkileri olacaktır.

[​IMG]

Zayıflığın Vücuda Etkileri Nelerdir?


En başta vücut için gerekli vitamin ve mineraller alınmadığından vücut direnci düşecek ve bağışıklık sistemi zayıflayacaktır. Bu durumda her türlü hastalığa yakalanma riskiniz ortaya çıkacaktır demektir. Yeterli enerji alınmamasına bağlı olarak dikkatsizlik ve huzursuzluk da görülebilir. Zayıf kişilerde yağ dokusu yok denecek kadar azaldığı için vücudun koruyuculuğu azalır. Hormonların yapısında da yağ olduğundan adet düzensizlikleri de görülebilir. Zayıflık ileri boyutlarda aneroksiya ya kadar gidebilir.

Zayıflık Tedavisi Nedir ve Nasıl Olmalıdır?


Öncelikle zayıflığın nedeninin ne olduğu belirlenmelidir. Örneğin kişide bağırsak paraziti olup olmadığı ya da troid hormonlarının durumu ayrıntılı bir fiziki muayene ile değerlendirilmelidir. Eğer her hangi bir fiziksel neden yoksa ve kişinin zayıflığı sadece psikolojik olarak yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanıyorsa mutlaka uzman bir diyetisyene gidilmelidir. Sırf kilo alacağım diye yanlış bir şekilde karbonhidrat ve yağ ağırlıklı bir diyetle değil dengeli bir şekilde beslenme sağlanmalıdır. Bu noktada dikkat edeceğimiz şey, diyetisyenimizin önerilerine kulak vermek olmalıdır. Hızlı kilo almak için karbonhidrat ağırlıklı beslenmemeli ağır fakat emin adımlarla kilo almaya gayret etmeliyiz. Ancak yazımızda evde kendi kendimize uygulayabileceğimiz sağlıklı kilo almak için birkaç küçük öneriyi sizler için paylaşacağız.

[​IMG]

Sağlıklı Kilo Almanın Pratik ve Kolay Yolları

  • Yemeklerinizde kalorisi yoğun besinleri tercih edebilirsiniz.
  • Et yemeklerini ayrı tüketmek sizi zorluyorsa sebzelerin içine kıyma katabilirsiniz.
  • Çorbalarınıza yumurta katabilirsiniz. Salatalarınıza katacağınız ceviz, zeytin ve peynir kaloriyi yükseltmenize yardımcı olacaktır.
  • Ara öğünlerinizde yapacağınız küçük bir sandiviç veya sütlü bir tatlı üzerine ekleyeceğiniz ceviz, badem hem enerji yönünden hem de besin ögesi bakımından yerinde bir tercih olacaktır. Sıvıları yemeklerle birlikte değil yemek aralarında tüketin böylece mide kapasiteniz su ile dolmayacaktır.
  • Kendinize damak tadınıza uygun dondurma, ceviz, fındık, bisküvi ve pekmez gibi besinlerle karışımlar hazırlaya bilirsiniz. Böylece tek tek yiyemediğiniz gıdaları kolaylıkla tüketebilirsiniz. Karışımı hazırlarken dikkat etmeniz gereken nokta içindeki protein, karbonhidrat ve yağ oranının dengeli olmasıdır.
  • Anoreksiya tedavisi olan bir hastalıktır. Elbette erken teşhis ve doğru zamanda müdahele ile tespiti ve tedavi olunabilir. İleri düzeyde anoreksiya hastalığına yakalanmamak için vücudunuzu iyi tanıyın ve ölçümler ile evde kullanabileceğiniz pratik tartılar ile sürekli kendinizi denetim altında tutun.
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.