Ramazan Ayında Oruçluyken Diyet Yapılır mı? Ramazan Diyet Listesi

seda özyurt tarafından seda özyurt's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 3623

Ramazan ayının yaza denk gelmesi ve uzun süre açlığa dayanılması akşamları fazla yemek yemeye ve kilo almaya neden olabiliyor. Bir de bunlara çeşit çeşit yemekleri bulunduran iftar davetleri ve her gün yenen tatlıları düşününce neredeyse kilo almamak imkânsız hale geliyor. Fakat bunun önüne geçmek ve ramazan ayında kilo vermek mümkün…

[​IMG]

Ramazan ayında kilo almanın nedenlerini bilmek önlem almak ve doğru beslenmek adına önemlidir. Yazın oruç tutmak uzun süre aç kalmayı, günlük alınan kalorilerin akşam saatine yoğunlaşması, iftar davetlerinde ya da evde çeşit çeşit yemeklerin bulunması, her gün genelde tatlı tüketilmesi, aktivitesiz bir yaşam biçimi kilo almaya neden olur.


Ramazan Ayında Hastalar Ne Yapmalılar ?

Oruç tutmadan önce kalp, şeker, böbrek hastaları ve yaşlı bireyler doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Doktorun onayını almadan oruç tutmamalıdırlar. Sahurda beyaz ekmek, makarna, pilavdan uzak durulmalı; tam tahıllı ve lif içeren ekmekler tüketilmelidir. Müsli tüketmek hem tok tutar hem de kilo kontrolünü sağlar. İftar yemeklerinde haşlama, ızgara yemekler tercih edilmeli; kızartmalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Sahurda pide yerine tam tahıllı ekmek tercih etmeye çalışın çünkü pide kan şekerinizi yükselterek belli bir süre sonra daha fazla acıkmanıza neden olur. Ayrıca iftarda da her gün pide tercih etmeniz kilo almanıza sebep olur. Günlük yiyeceğiniz pide bir avuç boyunu geçmemelidir. İftardan sahura kadar olan süreçte bolca su tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca iftardan sonra ara öğün olarak da maden suyu tüketmeniz günlük gerekli olan mineralleri karşılamanızı sağlayacaktır. Tatlı yeme ihtiyacınızı her gün yerine haftanın belli günlerine dağıtabilirsiniz. Tatlı olarak tercihlerinizi de hafif tatlılara hatta lifli meyvelerden yana kullanabilirsiniz.


Ramazan Ayında Oruç Tutarken Kilo Vermenin Yolları

Sahura mutlaka kalkılmalıdır çünkü uzun süre aç kalmak metabolizmanın yavaşlamasına neden olur ve kan şekeri düştüğü için daha çok acıkmanızı sağlar. Aynı şekilde yine sahurda peynir, süt, yumurta gibi protein ağırlıklı besinlere ağırlık verilmelidir bu hem tok tutacaktır hem de gerekli kalsiyum, mineral ve vitaminleri sağlayacaktır. Sahurda domates salatalık gibi çiğ besinlere mutlaka yer verilmeli ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Sahur ve iftar arası 12 saati geçtiği için yemeklere birden yüklenmek yerine yavaş ve çok çiğneyerek tüketmek sindirimi kolaylaştırır. Aksi halde midede yanma, ağrı, gaz problemi ve kabızlık meydana gelir. İlk olarak yemek tercihini çorbadan yana kullanılmalıdır. Daha sonra ana yemeğe geçmeden en az 15 dakika beklenmelidir. İftarla birlikte çay, kahve tüketmemeye özen gösterin çünkü bu içeceklerle birlikte yenen yemekler demir emilimini azaltır.

[​IMG]


Oruçluyken Spor Yapılabilir mi ?

Oruçluyken spor yapmayın çünkü bu durumda yıkım artarken, yağ artar ve kaslar azalır. Yani oruçlu iken spor yapmak fayda yerine zarar getirir ve daha çok kilo almanıza neden olabilir. İftardan 1-2 saat sonra yürüyüş yapmak metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca besin değeri yüksek olan: hurma, bal, balık, incir, organik zeytinyağı tüketilmelidir.


Ramazanda Diyet Yapılır mı ?

Cevabı evet Ramazan Ayında diyet yapılabilir. Sağlık örgütlerinin uzun yıllardır çalışmaları sonucunda ortaya insan metabolizmasının oruç tuttuğu aylar içerisinde bünyesinin diğer zamanlara nazaran farklı çalıştığı, sindirim sisteminin ve vücut direncinin farklı tepkiler verdiğini gözlemlemiş. Tüm vücut sistemlerinin yavaşladığı ve hassaslaştığı bu dönem içerisinde belli bir rutini 1 ay boyunca aşan ve değişen tepkiler yani reaksiyonlar her zamankinden değişik olduğu not edilmiş. Bu yüzden verdikleri öneriler içerisinde yediklerimize dikkat ederek diyet yapılabileceğini ama bunun sağlıklı yollardan olması gerektiğini üzerine basarak vurguluyor. Ramazan ayı diyeti için verilen diyet listesi maddelerini şöyle sıralıyorlar;

* Uzun süren Oruç vaktinde durgun ve dingin kalan bünyenize açlığın verdiği gözü kararmışlığa nefsiniz ile ket vurup bir anda her şeyi yemeden ve yavaş hareketlerle sindirerek orucunuzu açmalısınız.

* İftar ve Sahur esnasında kesinlikle çay, kahve gibi içecekleri yemekten sonrası için saklamalısınız. Yemek ile birlikte aldığınızda susuzluğunuzu gidereceği yerde vücut ısınızı daha da arttıracak ve vücudunuzun sıvı ihtiyacını daha da arttıracaksınız. Ayrıca besinlerden aldığınız tüm vitamini sıcak su kullandığınız için azaltacaktır.

* Ramazan ayında meyve yemeği alışkanlık haline getirmeli hatta sıvı veya çiğ olarak tüketebilirseniz sizi hem direnç olarak hem de susuzluk bakımından sizi tatmin edecek düzeyde katkısı olacaktır. Sıvı halde tüketeceğiniz meyve ve sebzeleri komposto, hoşaf ve şerbet gibi yemek sonrası tatlılar şeklinde hazırlayabilirsiniz. Normal zamanda günlük 1-2 litre arası sıvı ihtiyacı olan metabolizmanız Ramazan ayı süresince 3 - 4 litreye kadar zaman zaman çıkacaktır. Bu yüzden meyveleri sıvı halde almanın size inanılmaz pozitif etkileri olacaktır. Karpuz, Üzüm, Kavun, Şeftali gibi meyveleri de mikser gibi aletler ile öğüterek suyunu içebilir veya en başta söylediğimiz gibi çiğ bir şekilde ramazan masalarınızda tatlı safhası için kullanabilirsiniz.

* Oruç tuttuğunuz günlerde özellikle mutlaka düşük kalori ihtiva eden besinlere yönelerek daha çok sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Eğer Ramazan Ayında Diyet yapmakta kararlıysanız kalori hesabınızı mutlaka yemeklerden önce yapın.

* İftar sonrası kısa yürüyüşler ve en azından 1 saat sonrasında pratik ve küçük egzersizlerle fazla hararetli olmadan spor yapabilirsiniz. Oruçluyken Diyetinizi disiplinle devam ettirebilmeniz için Sahura kalkın. Metabolizmanızın hızını şablona sokup yavaşlatmadan aç kalma sürenizi kısaltabilirsiniz.

* Kolesterolünüzü dengede tutmak için mutlaka kırmızı eti ve yağlı yiyecekleri az miktarda tüketmeye dikkat etmelisiniz. Normal zamanlardaki gibi her gün olmasa da ramazan boyunca haftada 2 3 kere baklagil ve beyaz et tüketmelisiniz.

* Fazlasıyla dehidrasyona uğrayıp yani susuz geçireceğiniz saatler için hem iftardan sahurun bitişine kadar mutlaka 1-2 litre su içmeli böylece böbrekleriniz çalışmasına faydalı olacak ve sindirim sisteminizi rahatlatacaktır.

* Sigara içimini hiçbir şekilde onaylamadığımızı belirterek özellikle Diyet vakitlerinde kesinliklikle sigara içmemeniz gerektiğinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu sefer Hem Diyet hem de oruç tutacaksanız ve bu yüzden yemeklerden önce, sahur bitişinde sigara içmemeye dikkat etmelisiniz.


Ramazan Diyet Listesi


Sizler için hazırladığımız pratik ve rahat uygulanabilir iftar ve sahur diyet listesini aşağıda paylaşıyoruz. Ramazan Ayında Oruç tutarak Diyet yapmak için mutlaka öğünlerinizi light hale getirmeniz gerektiğini unutmayın.


İftar Diyet Listesi

· Hafif Çorba ve Sebze Yemeği İftar Öğünü

- 1 Tabak Çorba (Sebze veya Tahıl)

- Sebze Yemeği

- Yoğurt ve Salata (Zeytinyağlı)

- 3 Dilim Kepek Ekmeği


· Protein ve Sebze Yemeği İftar Öğünü


- 1 Tabak Çorba (Tahıl)

- 1 Porsiyon Et (Az pişmiş)

- Çoban Salata ve 1 Kase Hoşaf veya Komposto

- 3 Dilim Kepek EkmeğiSahur Diyet Listesi

· Light Kahvaltı Sahur Öğünü

- Az tuzlu ve Az yağlı peynir

- 4 - 5 adet Siyah Zeytin

- Bol zeytinyağlı ve az tuzlu salata

- Karpuz, üzüm, şeftali suyu


· Extra Light Kahvaltı Sahur Öğünü

- 1 dilim Peynir (Sıfır Tuz ve Yağsız Peynir)

- 2 – 3 Adet Siyah Zeytin

- Söğüş Salata

- Bol Su


· Makarnalı Sahur Öğünü

- 6 – 7 Çorba kaşığı Makarna

- 1 Porsiyon Beyaz Et veya Yarım Porsiyon Kırmızı Et

- Sütlü Tatlı veya Komposto


· Yumurtalı Sahur Öğünü

- 2 – 3 Yumurta ve 1 Adet Yeşil Biberli Menemen

- 3 Dilim Kepek Ekmeği

- Yeşil Çay
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.