Hamilelik Süresince Uygulanabilen Özel Diyet listesi

Styks tarafından Styks's blog'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 1350

Hamile bayanların hamilelik sürecinde aldığı kilolardan kurtulması hamilelikten sonra uzun sürmektedir. Ayrıca doğuma yaklaştıkça vücutta meydana gelen deformeler alınan kilolarla birleştiğinde oldukça zorlu hale gelen bu süreci hamilelik süresince alınan kilo almayı sadece bebeğin varlığı ile kısıtlayarak daha kolay atlatmanız hatta doğum sonrasında kısa sürede eski formunuza kavuşmanız mümkün. Hamilelikte çok yemek ve bebek için gerekli olan besin maddelerini tüketmek arasında ciddi oranda fark vardır. Elbette ki vücudunuzda bir can daha taşıdığınız için daha fazla yeme ihtiyacı hissedilmesi normal ancak fazla yiyerek çocuğun beslendiğini düşünmekse gerçekle örtüşmeyen bir bilgi . Kısaca doğru beslenme düzeni sürdürerek hem bebeğe faydalı yiyecekleri tüketip bebeğinizin ve sizin ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri alabilir , hem bebeğinizin beslenmesini sağlayabilir hem de formunuzu koruyabilirsiniz. Üstelik doğru beslenme düzenini sürdürmeniz hamilelik süresini daha konforlu geçirmenize yardımcı olup sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır.

Hamilelik süresince yapacağınız diyetleri doktorunuza mutlaka danışmanız gerekir. Size vereceğimiz liste sağlıksız bir liste olmasa dahi bazı özel durumlarda özel besinlerin tüketilmesi gerekebileceğinden diyetinizi sürdürürken doktorunuzla haberleşerek sürdürmeniz en doğrusu olacaktır.

Hamile olduğunuz sürede daha fazla yemeniz bebeğe yada size bir yarar sağlamaz bu nedenle öğün sayısında bir artış olmaksızın hamilelik diyetinizi sürdürmeniz yeterlidir. Eğer aralarda açlık hissederseniz gene sağlık besin maddelerini tercih ederek kilo artışı yaşamadan açlığınızı giderebilirsiniz.

Kahvaltı Öğünü

· 1 yumurta

· 2 dilim beyaz peynir

· 2 dilim organik tam buğday ekmeği

· 5-10 adet zeytin ( yeşil yada siyah zeytin tercih edebilirsiniz)

Kahvaltıda süt yada demsiz ve şekersiz çay tüketebilirsiniz.

Öğle Öğünü

· 150 gr köfte , kırmızı et yada beyaz et

· Mevsim sebzelerinde oluşan garnitür ( haşlanmış yada zeytinyağlı olarak tüketebilirsiniz)

· 1 kase taze çorba (mevsimine göre ezogelin , tarhana, şehriye ya da domates çorbası tercih edebilirsiniz. )

· 2 dilim organik tam buğday ekmeği ya da 4-5 yemek kaşığı pilav , makarna , bulgur


Akşam Öğünü

· 6-8 yemek kaşığı zeytinyağı ile pişirilmiş sebze yemeği

yada

· Izgara kırmızı et yada balık ( somon gibi yüksek omega 3 içeren yağlı balıkları tercih edebilirsiniz.)

· 2 dilim organik tam buğday ekmeği

· Bir kase yoğurtYemek aralarında mevsim meyvelerinden 1 porsiyonu aşmayacak şekilde tüketmeniz faydalı olacaktır. Ancak içerdiği şeker nedeniyle meyve tüketiminizi günde 1 porsiyonu aşmayacak şekilde kısıtlamanız önerilir. Tüketeceğiniz meyveleri muz , üzüm gibi yüksek şeker içeren meyveler haricinde tercih etmeniz kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : [email protected] iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.