Defne Yaprağı Çayı Zayıflatırmı? Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Özlem Bulut tarafından Özlem Bulut'un Bloğu'nda yayınlanmıştır. Bloğun Okunma Sayısı: 864

Defne Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Hoş kokusu ve aroması ile pek çok kişinin severek tükettiği defne yaprağı oldukça da faydalı bir bitkidir. Özellikle yemeklere harika bir tat vermekte, mükemmel bir aroma kazandırmaktadır. Et ve balık yemekleri defne yaprağının kullanıldığı mükemmel lezzetlerden biri. Ünlü lokantalar da bu leziz ve şifalı bitkinin yaprağını bolca kullanmaktadır. Defne yaprağının saç bakımında, özellikle kadınların şampuan sonrası saçlarına sürdükleri koruyucu kremlerin içinde defne yaprağı bulunması saçlarınıza hem enerji hem de dolgunluk katacaktır.


Doğası gereği saçların ihtiyacı olan B ve C vitaminlerinden bu bitki vasıtasıyla eğer kreminiz defne yaprağı özü içeriyorsa fazlasıyla faydalanacaktır. Mutfakların vazgeçilmezi, özellikle de Akdeniz mutfağında sık sık kullanılan yemeklere enfes bir tat katan defne yaprağı son zamanlarda da faydaları ile adından söz ettirmektedir. Yurt dışında bulunan ülkelerde de ünlü restoranların vazgeçilmez bitkilerinden biri olmuştur.

Defne Yaprağının İyi Gelen Özellikleri ve Kullanım Alanları
 • Baş ağrılarına özellikle migren hastalarına doktorlar tarafından kullanımı önerilir.
 • Saçların günlük hacmini yakalamasına ve köklerini sağlamlaştırmasında etken rol oynar.
 • Terletmesi sayesinde bakteri ve mikropların vücuttan atımına yardımcı olur.
 • Ateş düşürücü etkisinin yanında harika bir doğal antibiyotiktir.
 • Adet kanamasını düzene sokar ve geciken adeti peryodik düzene girmesini sağlar.
 • Zayıflamaya yardımcı olur. Yağ yakımında etkilidir ve Kolesterolü dengeler.
 • Astım ve benzeri nefes darlığı yaşanan hastalıklara nefes açarak iyi gelir.
 • Romantizma ve eklem ağrılarında ağrı ve sızıları düşürür.
 • Cilt kurumasına oldukça etkili bir çözümdür bir çok nemlendirici yapımında defne yaprağı kullanılır.
 • Her türlü ağrıya iyi geldiği gibi diş sızlamalarının ve kulak ağrılarının 1 numaralı doğal dermanıdır.
 • Cildi güzel göstermede ve parlayan ve refresh gözüken bir cilt için eşsiz bir okadar da ucuz bir alternatiftir.

Defne Yaprağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Grip, soğuk algınlığı gibi kış rahatsızlıklarının da önlenmesinde etkin rol almaktadır. İdrar söktürücü görevi bulunmaktadır. Balgam sökücü özelliği ile gribin def edilmesinde faydalıdır. Astım gibi solunum hastalıklarına da fayda sağlar Kolesterolü düşürücü etkisi de bulunmaktadır. Bu yaprak aynı zamanda yaraları kısa sürede iyileştirmekte, açık yaraların da çabuk kapanmasında etkin rol almaktadır. Defne yaprağı nasıl kullanılır diyenler için birçok yöntemi olduğundan bahsetmeliyiz.


Defne Yaprağının cildi gençleştirme özelliği de bulunmaktadır. Kolesterolü düşürücü etkisi de bilinmektedir. Kuru cilt tipine sahip olan kişiler için de oldukça faydalıdır. Mikroplarla savaşma, bakteri enfeksiyonlarını engelleme konusunda oldukça faydalıdır. Kulak ağrılarına da iyi gelmektedir. Artrit gibi kemik hastalıklarının iyileşmesinde de etkilidir. Sedef, egzama gibi el ve vücutta çıkan yaralar için de oldukça faydalıdır.

Defne Yaprağı Zayıflatırmı?

Defne Yaprağı basen bölgesinde selülitlerin oluşmasında ve yine simit bölgesindeki orantısız şişkinlik için hint mutfağında özellikle doğal şifa yöntemleri ve alternatif tıp tekniklerinde oldukça fazla kullanılan bir bitki özelliğini taşır. Doğu kültüründe sık rastladığımız masaj ile zayıflama yöntemlerinde kullanılan aromatik yağların ana maddelerinden biri de defne yaprağıdır. Vücuda yedirilerek uygulanan bu terapi şeklinde defne yapraklarının özü basen ve bel bölgesi tarafından emilerek vücuda nüfuz eder. İçerdiği yapı maddesi itibariyle inceltme ve sıkılaştırma işini çok iyi yapan defne yaprağı kesinlikle zayıflama kürlerinde de yerini alır.

Defne Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Oldukça faydalı olan defne yaprağının çay tarifi de 2 şekilde hazırlanabilir. Defne yaprağı nasıl demlenir diyenler için çayın tarifine geçelim. 1. yöntem de bir büyük bardak su 3 defne yaprağı ile birlikte kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılarak 5 dakika demlenmesi beklenir.
[​IMG]


2. Yöntemde ise öncelikle bir bardak büyük su kaynatılıp ocak altı kapatılır. Ardından 3 ile 4 adet defne yaprağı bardak içerisine ilave edilerek bardak ağzı kapalı şekilde 10 dakika kadar demlenmeye bırakılır. Öksürük için kullanılan defne yaprağı çayı oldukça etkilidir.
Yorum Yazabilmek için Giriş Yapmalısınız.
Önemli Uyarı : Site içi mesajlaşma kapsamında tüm mesajlar site botlarımız tarafından incelenmektedir. Sadece içerik paylaşım hizmeti veren diyetForum 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre yapılan tüm paylaşımlardan üyelerimiz kendi adlarına sorumludurlar. Ip Adresleri herzaman en ince ayrıntısına kadar tutulmakta ve gerektiğinde sadece TÜRKİYE CUMHURİYETİ ADALET BAKANLIĞI SAVCILIĞI ile paylaşılacaktır. DiyetForum içerikleri ile ilgili herhangi hukuksal şikayet veya hak sahibi haklarının ihlali durumunda Bu mail adresinden : bilgi@diyetforum.com iletişime geçebilir zarar gördüğünüz içeriğin kaldırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Tıbbi Sorumluluk Reddi ve Yasal Uyarı! DiyetForum.com sitesinin içeriği ziyaretçileri Sağlıklı Beslenme, Kilo alma, Kilo verme, Özel Diyetler ve Diyet Listeleri hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sistemimizde yer alan ve paylaşılan bilgiler hiç bir zaman hastalık ve/veya diğer sorunlara yönelik teşhis ve/veya tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır, bu bilgiler bir doktor tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde yer alan bilgilerin uygulanması sonucu doğabilecek dolaylı ya da dolaysız hukuki, ahlaki, mesleki ve sağlık sorunları sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır, bu eylemlerden site ve site sahibi sorumlu tutulamaz. Tüm ziyaretçiler sayfaya girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.